Prikrita zakisanost vampa je lahko vzrok, da krava ne gre do molznega stroja
(18.02.2015) Podlaga za delovanje avtomatiziranega molznega sistema so aktivne krave. Molznice v začetku laktacije bi morale molznega robota obiskati tri do pet krat dnevno.
Proti koncu laktacije se molzna frekvenca zmanja na okoli 2 moli dnevno. Povprečna normalna vrednost za celotno čredo se tako smatra za 2,5 mole na dan.
Ko se pridelovalci mleka pritoujejo zaradi splono manj aktivne črede in nizke molzne frekvence, je temu lahko vzrok latentna zakisanost vampa. Ta se pojavi, ko ob velikih količinah močnih krmil krave nimajo omogočenega neprekinjenega dostopa do voluminozne krme.
V strokovni reviji so strokovnjaki Visoke ole za veterino v Hannovru objavili izid kliničnega primera, kjer so z relatvno majhnimi spremembami uvedli primerne obroke za prevekovalce.
Omenjene spremembe so zajemale pogosteje dostavljanje krme do krmiča in omogočen dostop do meane grobe voluminozne krme iz travne in koruzne silae, pivskih tropin, pesnih rezancev in narezane slame. Sočasno so v obrok primeali večji dele močnih krmil. Tako je ob pravilno sestavljenem obroku za prevekovalce bil povian dele zauite suhe snovi v krmi.
Motnje fermentacije v vampu so se tako kmalu zmanjale in aktivnost ivali se je dvignila na pričakovan nivo. Posledično se je dele dnevne mole na ival iz 2,2 dvignil na 2,6. Obenem se je poviala tudi količina pridobljenega mleka.
V splonem je za veterinarje, ki imajo posla s kmetijami s sistemom avtomatizirane mole, pomebno: poskrbeti je potrbno za dobro prehodne in ne preozke koridorje do krmiča in molznega sistema. Privarčevan čas lahko porabite za opazovanje ivali in preverjanje delovanja tehničnega sistema molznih robotov. Popolnoma samostojno tudi roboti e ne znajo delati.
Britta Klein, aid.de