Boj proti okubam s streptokoki
(26.07.2012) Streptokok skupine B ali Streptococcus agalactiae je po Gramu pozitivna bakterija, ki lahko povzroča različne infekcijske bolezni. Pri govedu je povzročitelj mastitisa, ki vodi v zmanjano produkcijo mleka.
Streptococcus agalactiae
Tudi pri človeku lako bakterija povzroča infekcije (pljučnico, meningitis, sepso...), e posebej v nevarnosti pa so novorojenčki. Raziskovalci francoskega Intituta za agrarne raziskave (INRA) in Pasterjevega intituta so pred kratkim dokazali pomembno vlogo posebne molekule, antigena B, ki se nahaja na povrini bakterije.
Raziskave kaejo na njegovo sodelovanje pri nadzoru bakterijske rasti ter s tem odpirajo nove perspektive v boju proti streptokoknim infekcijam. Rezultati bodo objavljeni 14.6.2012 v strokovni reviji PloS Pathogens.
Leta 1934 je amerika mikrobiologinja Rebecca Lancefield razvila imunoloko tehnologijo za razvrstitev streptokokov v seroloke skupine. Razlikovanje med posameznimi skupinami deluje na podlagi specifičnih polisaharidnih antigenov, lokaliziranih na celični steni bakterije.
Do danes sama bioloka vloga polisaharida na Streptococcus agalactiae, tako imenovanega antigena B, ni bila pojasnjena. Molekula, ki je bila odkrita pred skoraj 80 leti, je na področju klinične bakteriologije uporabljana predvsem za serotipizacijo.
Celična stena je pomemben sestavni del bakterijske celice, saj se tukaj odvijajo rekcije, ki nadzorujejo rast in delitev celic. Zaradi tega so tudi tarča tevilnih antibiotikov. Ti kompleksni fenomeni potrebujejo različne molekularne dejavnike, ki lokalizirajo in koordinirajo aktivnosti celice.
Znanstveniki so dokazali, da je antigen B klučnega pomena za rast, delitev in morfogenezo celice Streptococcus agalactiae. Nekateri povrinski polisaharidi, ki so podobni antigenu B, se pojavljajo na celičnih povrinah različnih vrst streptokokov ter so odgovorni za različne infekcije pri ljudeh in ivalih. Njihova sinteza je tako potencialni cilj za razvoj novih molekul, ki bi nanje delovale protibakterijsko.