Ali ribe čutijo bolečino?
(22.08.2014) Ribe nimajo sposobnosti enakega občutenja bolečine kot ljudje. Do taknega zaključka je prila mednarodna skupina raziskovalcev, ki so jo sestavljali nevrobiologi, etologi in strokovnjaki ribitva.
Pred kratkim se je ponovno začelo več govoriti o vpraanju, ali so ribe dejansko sposobne občutiti bolečino oziroma trpeti v smislu bolečine, ki jo občutimo ljudje. Neposreden odgovor bi prinesel posledice za milijone ribičev, akvaristov, začitnikov rib ter strokovnjakov s področja ribolova.
Sedemglava skupina znanstvenikov je z namenom razreitve vpraanja spravila na kup vse pomembne tudije na to temo. Med svojimi raziskavami so znanstveniki iz Evrope, Kanade, Australije in ZDA naleteli na tevilne pomanjkljivosti.
Najpomembneja točka avtorjev je dejstvo, da ribe nimajo pomembnih fiziolokih pogojev za razvoj občutka bolečine, ki bi se ga zavedale. Prav tako so v starejih raziskavah bile reakcije rib na draljaje ocenjene na podlagi človekih meril o tem, kaj je boleča izkunja ter so tako rezultati bili zmotno interpretirani. Končen prispevek o občutenju bolečine pri ribah pa e zaenkrat ni bil objavljen.
Šarenka se je z zgornjo čeljustjo ujela na trnek ribiča. Ali riba ob tem občuti bolečino še ni dokončno poznano
Tako deluje pri človeku
Da bi razumeli skeptičnost raziskovalcev, je najprej potrebno razumeti, kako deluje mehanizem za zavedanje bolečine pri človeku. Pokodba stimulira tako imenovane nociceptorje. Ti receptorji poljejo električne signale preko ivčnih vlaken in hrbtenjače do velikih moganov (neokorteks).
Pri polni zavesti človeka sledi nadaljnja obdelava podatkov do razvoja občutka bolečine. Kljub temu pa včasih tudi pri obsenih pokodbah ni nujen enak pojav občutka bolečine. Po drugi strani pa so lahko občutki bolečine zaradi predhodnega strahu pojačani ali mentalno izdelani tudi brez dejanske pokodbe tkiva.
Dodatno je lahko vsaka stimulacija nociceptorjev obdelana nezavedno, brez da bi ob tem organizem občutil bolečino. Ta princip se izkoriča na primer pri narkozi. Zaradi teh dejstev se pri raziskavah o bolečini razlikuje med zavednim občutenjem in nezavedno obdelavo draljaja iz nociceptorjev, ki lahko vodi do kompleksnih hormonskih reakcij, spremenjenega obnaanja ali celo do priučenih reakcij za izogibanje draljaju.
Reakcije na stimulacijo nociceptorjev tako nikdar ni mogoče enačiti z občutkom bolečine, ozko gledano pa tudi niso nujem pogoj za razvoj občutka bolečine.
Ribe anatomsko in fizioloko niso primerljive s človekom
Ribe za razliko od ljudi nimajo moganske skorje, kar pogojuje prvi dvom o občutenju bolečine. Ob tem je bilo dokazano, da so pri sesalskih vrstah za občutenje intenzivne bolečine soodgovorna posebna ivčna vlakna, imenovana C-nociceptorji.
Ti so popolnoma odsotni pri vseh preiskovanih primitivnih hrustančnicah, kot so na primer morski psi ali skati, pri vseh ribah kostnicah pa so zelo redki. Tako so fizioloke predispozicije za zavedno občutenje bolečine pri ribah komaj razvite.
Nedvomno pa so ribe kostnice opremljene z enostavnimi nociceptorji ter ob tem seveda kaejo reakcije na pokodbe in druge draljaje. Ali te sprejemajo in občutijo kot bolečino, trenutno ni znano.
Pogosto se ne razlikuje med zavednim občutenjem bolečine in nezavedno nocicepcijo
Aktualna pregledna tudija obsoja, da se je pri večini objavljenih tudij kot pokazatelj občutenja bolečine smatralo reakcijo ribe na draljaj, ki bi naj povzročil bolečino, na primer stik pokodovanega dela telesa z drugim predmetom.
Ob tem pa s takno metodologijo ni dokazljivo ali je vzrok reakcije ribe dojemanje zavednega občutka bolečine, le nezavedna reakcija na draljaj preko nociceptorjev ali posledica povezave obeh.
Na podlagi vedenjskega odziva sklepati o predhodnem emocionalnem stanju je načeloma izjemno zahtevno. Dodatno pa ribe pogosto manj intenzivno ali pa sploh ne reagirajo na draljaje, ki bi človeku in drugim sesalcem povzročili močno bolečino.
Tudi analgetiki kot je morfin, ki so izjemno učinkoviti pri ljudeh, so pri uporabi na ribah bili neučinkoviti, ali pa so pokazali učinek le pri astronomsko visokih dozah, ki bi pri vseh drugih sesalskih vrstah povzročile takojnjo smrt.
Taki rezultati nakazujejo, da ribe sploh nimajo sposobnosti doivljati občutka bolečine, primerljivega s človekim, ali pa nanj popolnoma drugače reagirajo. Nasploh pa se odsvetuje preslikava obnaanja rib na človeko perspektivo.
Kaken pomen ima tudija za uporabnike rib?
Aktualna tudija podaja občutne dvome o občutenju bolečine pri ribah glede na človeka merila o občutku in reakciji na boleče draljaje. Kljub temu pa objavljena tudija nikakor pravno in moralno ne odvezuje nikogar od odgovornosti, da se ribi zada boleče draljaje le za drubeno sprejemljive namene ter se jih poskua čim bolj začititi pred vsakrno obliko stresa ali pokodb, ko je to le mogoče.
Publikacija v celoti
Rose, J.D., Arlinghaus, R., Cooke, S.J., Diggles, B.K., Sawynok, W., Stevens, E.D. & Wynne, C.D.L: Can fish really feel pain? Fish and Fisheries, DOI: 10.1111,