Na Antarktiki odkriti dve novi koloniji cesarskih pingvinov
(05.01.2013) André Ancel in Yvon Le Maho z intituta Hubert Curien v francoskem Strasbourgu (CNRS - Centre national de la recherche scientifique in Univerza v Strasbourgu) sta v bliini ledenika Mertz odkrila dve novi koloniji cesarskih pingvinov z več kot 6000 mladiči.
Fotografija kolonije pingvinov, posneta iz helikopterja
Pingvini ivijo oddaljeni priblino 250 kilometrov od francoske raziskovalne postaje na Antarktiki Dumont dUrville v Adelijini deeli. Odkritje so potrdili tudi satelitske slike, ki so jih posneli v raziskovalnem centru British Antartic Survey v Cambridgeu.
e dalj časa se je predvidevalo, da sta v bliini obe skupini ivali, vendar pa vse do sedaj niso uspeli potrditi njunega obstoja. Pokrajina je od nekdaj bila človeku nedostopna zaradi naravnih preprek, ki so jih pogojevale zimske razmere in izginjanje morskih ledenih ploč. Cesarski pingvini namreč prihajajo na kopno le v času antarktične zime, ko se razmnoujejo, kolonije pa v poletnem času ivijo na ledenih pločah.
V letu 2012 je znanstvenikom končno uspelo izpolniti vse človeke in logistične zahteve. S pomočjo ugodnih vremenskih razmer, v sodelovanju z izjemnimi znanji in dognanji logistične ekipe IPEV (Polarni intitut Paul Emile Victor) o tamkajnjih okoljskih pogojih in monostih navigacije na ledu ter s podporo helikopterske ekipe, ki je nepogreljiva v tem okolju, je bilo prvič mogoče dokazati in potrditi obstoj dveh novih populacij cesarskih pingvinov.
Prvotno sta koloniji iveli skupaj , v letu 2010 pa sta se morali ločiti zaradi odloma ledene gore od rta ledenikega jezika ledenika Mertz. Prva skupina z okoli 2000 mladiči ivi sedaj priblino 15 kilometrov od druge populacije, ki ima 4000 mladičev.
Zaradi dejstva, da samica cesarskega pingvina vsako leto izlee le eno jajce, se bo tevilo pingvinov, ki poseljujejo omenjeno območje Antarktike potrojilo na najmanj 8.500 parov.