Pri regulaciji inzulina imajo odgovorno vlogo lipidi in ne kalorije
(22.12.2014) Inzulin se odzove na prehrano: predvsem pri prehrani z velikimi količinami ogljikovih hidratov se zvia nivo glukoze v krvi in posledično se izločajo večje količine inzulina.
Ob tem se aktivira celotna veriga signalov, ki dolgoročno gledano na prehransko situacijo poveejo tudi faktorje za rast, razvoj in dolino ivljenja nekega organizma.
vzrejne epruvete za vinske mušice. Lipidi v prehrani odločajo, ali se bo nivo inzulina zvišal ali znižal
Raziskovalna skupina strokovnjakov za molekularno celično biologijo in genetiko iz instituta Max-Planck so sedaj proučevali molekule lipidov, ki pri vinskih muicah prenaajo pomembne informacije o sestavi zauite hrane do centralnega ivčevja. Mačobe na tak način regulirajo izločanje inzulina. Ob tem nima količina zauitih kalorij pri tem nikakrne vloge. Odgovorna je le natančna sestava hrane in sicer je odločilnega pomena, katere mačobe vsebuje.
Vinske muice ivijo v hotelu raziskovalcev s 5 zvezdicami. Imajo optimalno temperaturo, brez nihanj, nikakrnih naravnih sovranikov in zmeraj zadosti hrane. Hrana pa je raziskovalce posebej zanimala kako vpliva na proizvodnjo in izločanje inzulina. Tako so se vinske muice morale hraniti za raziskovalne namene. Prejele so različne krmne meanice, ki so kalorično bile popolnoma enakovredne, vendar so imele različno sestavo in so vsebovale različne mačobe.
Prva vrsta bazirala na kvasu in je vsebovala kratkoverine nasičene mačobe. Ta je pri vinskih muicah sproala občutno zviano proizvodnjo inzulina. Ko so ivali prejele drugo vrsto hrane, popolnoma rastlinsko dieto brez vsebnosti kvasa, je bil končni efekt ravno nasproten. Inzulin se je proizvajal počasneje in se manj izločal.
Krvno moganska bariera je na podlagi rezultatov tudije senzor, ki na meji med krvoilnim in ivčnim sistemom prejema informacije o sestavi hrane ter jih posreduje ivčnim celicam, ki nato v naslednjem koraku zviajo ali zniajo nivo inzulina v krvi. Pri vinskih muicah v laboratoriju je pravilna prehrana celo zviala povprečno ivljenjsko dobo, kljub temu, da je bila hrana visoko kalorična. Tudi ta ugotovitev podpira tezo, da pri uravnavanju inzulina nimajo vloge kalorije, temveč pravilna sestava mačob, ki sproa določene signalne elemente.
Če bi lahko dosegli enak učinek kot s strogo dieto z izjemno redukcijo vnosa kalorij tako, da bi enostavno lahko nadzorovali signalne molekule, bi to seveda bilo neprecenljivo, je navduena raziskovalka Suzanne Eaton. Na človeka pa se rezultati tudije z vinskimi miicami ne morejo tako enostavno prenesti. Druge tudije so e primerjale inzulinske signalizacijske poti mii in ljudi. Rezultati dajejo upanje, da se tukaj skriva pomemben pristop za bodoče monosti zdravljenja diabetesa tipa 2. Tudi nova dognanja aktualne tudije z muicami bi lahko v prihodnje koristile predvsem medicini pri preventivi bolezni.
Mono je, da bi bolje razumevanje in natančneja klasifikacija različnih mačob v posameznih hranilih lahko predstavljala dobro pot za brezskrbno uivanje hrane. Na primer bi tako lahko diabetiki namesto izjemno nizkokalorične hrane brez teav uivali vso hrano, dokler bi ta vsebovala primerne signalne elemente. Če vsebuje primerne mačobe, tudi masten zrezek ne bi smel predstavljati teav, omeni Marko Brankatschk z raziskovalnega intituta.
Publikacija
Marko Brankatschk, Sebastian Dunst, Linda Nemetschke, Suzanne Eaton
Delivery of circulating lipoproteins to specific neurons in the Drosophila brain regulates systemic Insulin signaling
eLife, 2. oktober 2014