Pasja dlaka za diagnosticiranje Cushingovega sindroma

(18.03.2014) Cushing sindrom (hiperadrenokorticizem) je pogosta hormonska motnja pri psih. Obolenje se pojavi kot posledica povišanih količin glukokortikoidov v telesu, kar vodi do različnih bolezenskih sprememb pri živali.    

Za dokaz kortizola je potrebno pridobiti šop dlake; Vir slike: Claudie Ouschan
Za dokaz kortizola je potrebno pridobiti šop dlake
Znanstveniki z Inštituta za klinično biokemijo na Univerzi za veterinarsko medicino Dunaj (Vetmeduni) so razvili metodo, s katero lahko enostavno iz pasje dlake dokažejo povišane količine kortizola. Rezultati so kot celoten članek objavljeni v reviji Journal of Veterinary Dermatology.

Cushing sindrom nastane zaradi povečane proizvodnje glukokortikoidov v nadledvični žlezi ali s prekomerno aplikacijo kortizolskih prepraratov. Pri 80 – 85 odstotkov psov so za povečano izločanje hormona krive bolezenske spremembe hipofize.

Hipofiza proizvaja in izloča spodbujevalni hormon ACTH. Ta stimulira nadledvično žlezo za izločanje kortizola. Posledično se pojavljajo povišane količine kortizola v krvnem obtoku, kar vodi do odgovarjajočih simptomov.

Zanesljiva diagnoza Cushing sindroma je doslej bila zahtevna

Obolenje je pri psu težko diagnosticirati. Začetni simptomi se kažejo občasno in jih tako lastniki ali veterinarji hitro lahko spregledajo. Pogosta napaka je zmotno predvidevanje, da so začetni znaki del običajnega procesa staranja živali.

Pes se namreč zredi, pogosteje pije in urinira, kasneje se pojavi še izpadanje dlake in mišična oslabelost. Koža take živali postaja zmeraj tanjša, pogosto imajo povešene trebuhe. Cushing sindrom je prav tako pogost pri ljudeh.

Pred več kot 100 leti je raziskovalec Harvey Cushing prvič opisal obolenje pri mladi ženski. V današnjem času je bolezen pogosteje imenovana hiperadrenokorticizem in je v humani medicini predvsem pogosta pri ženskah. Pri psih so najpogosteje prizadete samičke in starejše živali.

Z dlako in epruveto lahko hitro določite diagnozo

Strokovnjaki z Vetmeduni na Dunaju so pregledali šope dlak 10 zdravih in 12 obolelih psov ter nedvoumno dokazali povišane vrednosti kortizola pri bolnih živalih. Do sedaj so se povišane vrednosti dokazovale v krvi ali urinu psa. Ker so te vrednosti skozi dan zelo nihale, je zanesljiva diagnoza zmeraj bila težavna.

Ob tem pa je sam odvzem krvi navadno za žival že velik stres. Vodja raziskave, Claudia Ouschan in njeni sodelavci z inštituta so sedaj razvili metodo, s katero so lahko na enostaven način ugotavljali vrednosti kortizola v dlaki z uporabo imunoloških testov.

Rezultati so bili jasni: „Dokazovanje kortizola v dlaki je enostavneje za veterinarja in občutno manj stresno za psa. Dokazane vrednosti se ob tem nanašajo na daljše časovno obdobje in so tako zanesljivejše. Ta hitra in neinvazivna tehnika predsatvlja resno olajšanje za diagnostiko.“

Članek “Measurement of cortisol in dog hair: a noninvasive tool for the diagnosis of hypercortisolism” avtorjev Claudie Ouschan, Alexandre Kuchar in Ericha Möstla je bil objavljen v strokovni reviji Veterinary Dermatology.

Sorodni članki

Število želve Astrochelys radiata drastično upada zaradi pretiranega ulova z namenom prodaje; Vir slike: Craig Stanford

Več kot polovico vrst želv ogroža izumrtje

51 mednarodnih strokovnjakov za želve je v lanskem letu naredilo obsežno študijo o globalni ogroženosti teh živali. Študija je bila objavljena v strokovni publikaciji „Current Biology“
preberi več

prhljajaste, eritemazozne lezije po boku

Skrivnostni primer meseca: kožne lezije in srbež na glavi psa

Laboklin vam predstavlja 10 letno, intaktno psičko pasme yorkshire terrier, ki se že 2 leti spopada s ponavljajočimi kožnimi spremembami in srbežem po obrazu in uhljih
preberi več

Pozitiven Rivalta test; Vir slike: LABOKLIN

Skrivnostni primer meseca: mlad maček z velikimi težavami

Laboklinov skrivnostni primer meseca predstavlja mačka, kastrata pasme Devon Rex, starega eno leto s hiporeksijo, apatijo in oteklim trebuhom
preberi več

Slika 1: rezultat ultrazvočnega pregleda mačke z abdominalno maso; Vir slike: LABOKLIN

Skrivnostni primer meseca: abdominalna masa neznanega porekla pri odrasli mački

Laboklin vam predstavlja klinični primer 12 let stare evropske kratkodlake mačke z 2 tedensko anoreksijo in občasno pojavljajočim bruhanjem v preteklih 3 mesecih
preberi več

Slika 1A-C: periaurikularne kraste in gnojne kožne lezije (A, B), konjuktivitis (C)

Skrivnostni primer meseca: kožne lezije in srbež na glavi psa

Laboklin vam predstavlja 10 letno, intaktno psičko pasme yorkshire terrier, ki se že 2 leti spopada s ponavljajočimi kožnimi spremembami in srbežem po obrazu in uhljih
preberi več

Mednarodni kongres ISFM 2020

Mednarodni kongres ISFM 2020

Združenje International Society of Feline Medicine vabi na prvi kongres namenjen medicini mačk
preberi več

Slika 1: Urinski sediment, maček, nativni preparat. Opazno je visoko število cilindrov brez dokaza za vnetje. ; Vir slike: LABOKLIN

Skrivnostni primer meseca: Ko se nevarnost skriva doma!

Laboklin vam ponovno predstavlja skrivnostni klinični primer urinskega sedimenta pri mački
preberi več

Maša Primec, dr. vet. med

Črevesna mikrobiota pri psih in mačkah

Strokovni članek avtorice asist. mag. Maše Primec, dr. vet. med
preberi več