Epilepsija mačk: očitne vzporednice med mačko in človekom
(31.12.2013) Epilepsija se pojavi, ko se signali moganskih celic prehodno nekoordinirano prekrivajo. Skupina raziskovalcev iz dunajske Univerze za veterinarsko medicino je v tem letu odkrila vzrok za pojav določene vrste epilepsije pri mačkah.
Vzrok za njen pojav je napačen imunski odgovor in je zelo podobna določeni obliki epilepsije pri človeku. tudija v vsem obsegu je bila objavljena v strokovni reviji Journal of Veterinary Internal Medicine. Epilepsije je tako grozljiva bolezen prav zaradi tega, ker napada center nae zavesti, osrednji ivčni sistem.
Epileptični napadi lahko povzročajo tudi stanje močnih krčev celotnega telesa ali le posameznih delov. Pojavlja se tudi zameglitev zavesti ter izpad spomina. Vzroki za epilepsijo so do dananjega dne le slabo poznani, med dokazane povzročitelje pa spadajo tumorji mogan, določene infekcije, vnetja centralnega ivčevja ter metabolne bolezni.
Imunski sistem napada ivčne celice
Tudi ivali, na primer mačke, lahko obolijo za epilepsijo. Akos Pakozdy in njegovi sodelavci z Veterinarske univerze na Dunaju (Vetmeduni) ter strokovnjaki iz Oxforda (Velika Britanija) in Budimpete (Madarska) so v aktualni tudiji odkrili nov vzrok za določeno obliko epilepsije pri mački, kjer lasten imunski odziv napada določene proteine v celični steni ivčnih celic.
Posebnost ob tem je predvsem, da je omenjena oblika epilepsije močno podobna določeni obliki, ki se pojavlja pri ljudeh. V tem primeru povzroča vnetje v centralnem ivčevju, imenovano limbični encefalitis, pojav epileptičnih krčev, ki navadno zajamejo le obrazne miice in roke polovice telesa.
Pri mački se ta posebna oblika epilepsije kae s simptomi trzajoče obrazne muskulature, strmečega pogleda, vekalnih gibov in slinjenja. Na podlagi kliničnih izkuenj strokovnjaki predvidevajo, da je takna oblika epilepsije mačk pravzaprav dokaj pogosta.
Motnje v formaciji ivčnih signalov
Pakozdy in sodelavci so v krvi preiskovanih mačk odkrili posebne proteine, ki so sestavni deli nevronskih celičnih membran ter so preteno odgovorni za realizacijo ivčnih signalov. So namreč gradniki tako imenovanih ionskih kanalčkov. Tudi pri humani obliki omenjene epilepsije so prizadeti prav ti kanali.
Spremenjeni kanalčki urejajo prehodnost celične mambrane za pozitivno nabite kalijeve ione, ki uravnavajo električno napetost na membrani ter so tako odgovorni za prenos ivčnih signalov, tako imenovanih akcijskih potencialov.
Imunska terapija tudi za mačke?
V primeru, ko lastni imunski sistem napada proteinske gradnike teh ionskih kanalčkov, je moteno nastajanje električnih signalov. Posledično se pojavi pretirano izločanje nevrotransmiterjev ter posledično pojav epileptičnih simptomov. Stareje raziskave drugis ekip strokovnjakov s področja humane medicine so pokazale, da običajna zdravila za epilepsijo v tem primeru skoraj nimajo učinka.
Ob tem pa so se imunoterapije izkazale kot zelo učinkovite. Pakozdy je povzel zaključke letonje tudije: Nae najpomembneje odkritje je, da se pri mačkah pojavlja imunoloki vzrok za limbični encefalitis, ki je e več let znan pri ljudeh. Za mačke je izjemnega pomena predvsem zgodnja diagnoza, saj lahko tako hitro pričnemo tudi s pravilno terapijo.
Predvidevamo, da se tako občutno izboljajo monosti za ozdravitev. Tako lahko tudi mačke z epilepsijo pridobijo z uporabo imunskih preparatov za zdravljenje.
Članek Suspected Limbic Encephalitis and Seizure in Cats Associated with Voltage-Gated Potassium Channel (VGKC) Complex Antibody avtorjev A. Pakozdy, P. Halasz, A. Klang, J. Bauer, M. Leschnik, A. Tichy, J.G. Thalhammer, B. Lang in A. Vincent lahko v celoti preberete v strokovni reviji Journal of Veterinary Internal Medicine: J Vet Intern Med 2013(27), pp. 212-214.