Encim papain v pasjih amponih lahko preko koe povzroča pojav alergij
(25.09.2015) Papain je industrijsko pomemben encim za razkroj proteinov. Ko so ljudje in ivali v stiku s papainom pa lahko ta povzroča tudi hude alergijske reakcije na koi.
Do omenjenih zaključkov je prila skupina strokovnjakov iz Veterinarske in Medicinske univerze na Dunaju. Rezultati tudije so bili objavljeni v strokovni publikaciji Journal of Investigative Dermatology.
Profesorica in strokovnjakinja za alergijske reakcije, Erika Jensen-Jarolim
Papain izvira iz papaje in ga ponekod poimenujejo tudi kot rastlinski pepsin, zaradi podobnosti v delovanju s prebavnim encimom pepsinom. Vodja raziskave, Erika Jensen-Jarolim, je s svojo ekipo strokovnjakov raziskovala učinek neposrednega kontakta papaina s koo poskusnih mik ter s celičnimi kulturami v petrijevkah.
Kozmetična industrija uporablja papain na primer v izdelkih za piling z namenom odstranjevanja odmrlih konih celic. Prav tako obstajajo za domače ivali encimski amponi, ki bi naj očistili dlako ter olajali njeno česanje.
Kako papain sproi alergijo
Koa je sestavljena in več plasti, ki so med seboj tesno povezane s tako imenovanimi zonulae occludentes. Strokovnjaki so s svojo raziskavo sedaj dokazali, da papain cepi te kone povezave. Ob neposrednem stiku s koo papain vodi do izgube začitne kone bariere.
e po kratkem času izpostavljenosti kapilare postanejo prepustneje in vnetne celice pričnejo migrirati na prizadeto mesto, pojasnjuje Erika Jensen-Jarolim. Priblino dva tedna po stiku so raziskovalci pri mikah lahko dokazali protitelesa na papain.
Ti imunoglobulini so bili povzročitelji alergijske reakcije na encim. Pri opazovanih miih torej ni prihajalo le do poruene začitne funkcije koe, ampak tudi do specifične senzibilizacije na papain. ivali so torej razvile alergijo nanj, e poudari strokovnjakinja.
Pazljivo pri proizvodih s papainom
Razdiranje kone bariere pa kljub vsemu kot kae ni pogoj za senzibilizacijo na papain. Encim prav tako povzroča alergijo, ko je blokirana njegova encimska aktivnost, pojasnjuje Erika Jensen-Jarolim. Prekinitev kone bariere je po pričanju strokovnjakinje nevarno zaradi vdora drugih alergenov in bakterij.
Pri ljudeh in ivalih se kone bolezni, kot so atopični dermatitis, včasih poimenovan tudi kot nevrodermatitis, pojavljajo v povezavi s povečano kono propustnostjo in pospeenim razrastom bakterij na koi. Ob genetskih predispozicijah lahko tako k pojavu klinične slike sočasno privedejo tudi alergeni encimi, ki so od zunaj naneeni na kono povrje.
Očitno je, da je papain strukturno zelo podoben enim od najpogostejih alergenov, hinim in močnim pricam. Avtorji zaradi tega sklepajo, da senzibilizacija na omenjene price poteka na enak način. Ljudje z občutljivo koo in otroci bi se naj izogibali encima ter bili pozorni na deklaracijo in sestavine proizvodov, ki morajo biti skladni z Uredbo EU 2000/13/EG, dodaja avtorica.
Članek Papain Degrades Tight Junction Proteins of Human Keratinocytes In Vitro and Sensitizes C57BL/6 Mice via the Skin Independent of its Enzymatic Activity or TLR4 Activation avtorjev Stremnitzer Caroline, Manzano-Szalai Krisztina, Willensdorfer Anna, Starkl Philipp, Pieper Mario, König Peter, Mildner Michael, Tschachler Erwin, Reichart Ursula in Jensen-Jarolim Erika je bil objavljen v reviji Journal of Investigative Dermatology.