Črevesna mikrobiota pri psih in mačkah
(08.05.2020) Strokovni članek avtorice asist. mag. Mae Primec, dr. vet. med
IZVLEČEK
Maša Primec, dr. vet. med
Zanimanje za proučevanje sestave črevesne mikrobiote in monosti spreminjanja le-te za namene zdravljenja se je v zadnjem desetletju izredno povečalo. Črevesno mikrobioto sestavlja zdruenje bakterij, arhej, gliv, protozojev in virusov, ki sobivajo v črevesju vseh sesalcev. Humane tudije in tudije drugih sesalcev so e predstavile fizioloko vlogo črevesne mikrobiote, ki je vitalnega pomena za zdravje gostitelja. S svojim delovanjem posega v energijsko ravnovesje in presnovo organizma, v zdravje črevesnega epitelija ter v imunoloki status in ivčno vedenjski razvoj organizma. Spremembe v sestavi in tevilu črevesne mikrobiote se povezujejo s tevilnimi črevesnimi obolenji, presnovnimi motnjami in srčno ilnimi boleznimi ter boleznimi imunskega sistema. Kljub pomanjkanju raziskav o črevesni mikrobioti pri malih ivalih, so dosedanje ivalske tudije pripomogle k bolji razlagi njene pomembne vloge pri raznolikih patolokih motnjah in nasploh zdravju ivali. S prispevkom so predstavljena najnoveja dognanja o črevesni mikrobioti psov in mačk ter njeni strateki vlogi v razvijajočih se diagnostičnih metodah in alternativnem zdravljenju raznovrstnih črevesnih obolenj.
(Ključne besede: mikrobiota, črevo, psi, mačke, črevesna obolenja.)
UVOD
Priljubljenost hinih ljubljenčkov se izredno povečuje, zlasti v zahodnih dravah, pa tudi pri nas, kjer so psi in mačke postali glavni človeki spremljevalci. Z udomačitvijo tako sobivajo s človekom e več kot tisoč let in se za večino smatrajo kot druinski člani oziroma spremljevalci(1). Tako ivali, kot ljudje imajo od skupnega sobivanja koristi, vzajemni interes pa doprinese k izboljani kvaliteti ivljenja obeh.
Zanimanje za zdravje in dobro počutje hinih ljubljenčkov se je v zadnjem desetletju drastično povečalo. Psi in mačke spadajo med mesojede ivali, sodeč na njihovo zgodovinsko prehranjevanje, kjer je prevladovala beljakovinska hrana(2). Vendar se je ravno zaradi sobivanja s človekom, njihova prehrana precej spremenila, predvsem v sestavi, kjer je velik pomen pridobil povečan odstotek ogljikovih hidratov. Posledica temu je tudi spremenjen in vedno bolj človeku podoben ivljenjski slog(3).
Zdravje in dobro počutje hinih ljubljenčkov je, kot pri njihovih lastnikih, odvisno od črevesne mikroflore, tj. skupka vseh črevesnih mikroorganizmov, ki ga pogosteje poimenujemo kot črevesna mikrobiota. Sestava in delovanje slednje sta v tesni povezavi z nekaterimi boleznimi, tako pri ivalih kot pri njihovih lastnikih(4). Proučevanje njune povezanosti je e danes velik izziv marsikaterega raziskovanja, vendar so si tudije enotne v dejstvu, da je velik del zdravja ljudi in ivali odvisen od fiziolokega stanja črevesja in njegove mikrobiote. Delovanje slednje vpliva na absorpcijo in presnovo ključnih hranil, dodatno pa mikrobiota igra pomembno vlogo pri začitni funkciji gostitelja. Motnje v delovanju, sestavi in tevilu mikrobiote lahko vodijo do t.i. disbioze, te pa nadalje v različna patoloka stanja, kar lahko privede do bolezni kot so driska, alergije, debelost in drugih elodčno - črevesnih anomalij(5).
Znanje o pasji in mačji črevesni mikrobioti se v zadnjih letih pripisuje vedno več raziskavam, ki so sprva temeljile na tradicionalnih mikrobiolokih tehnikah, vendar je danes vedno bolj v porastu določitev mikrobiote s pomočjo molekularnih metod, katere so hitreje in natančneje(6,7).
Odkrivanje razlik v črevesni mikrobioti (sestavi in tevilu) med zdravimi ter bolnimi ljudmi in ivalmi je privedlo do spoznanja, da bi spreminjanje le-te lahko ugodno vplivalo na zdravje organizma(4,8). Preventiva in zdravljenje disbioze z namenom obnove črevesne mikrobiote in vzpostavitve ponovnega ravnovesja v črevesju nakazuje uporabo različnih strategij: uporabo zdravstvenih pripravkov (antibiotiki), uporabo prebiotikov, probiotikov ter kombinacije obeh (sinbiotiki) in presaditev črevesne mikrobiote (6).
Objavljenih prispevkov o črevesni mikrobioti pri hinih ljubljenčkih je relativno malo v primerjavi z objavami pri ljudeh, zato je cilj tega prispevka predvsem opis trenutnega znanja o pasji in mačji črevesni mikrobioti s poudarkom na bakterijski populaciji črevesja ter predstavitev monih strategij zdravljenja z manipulacijo črevesne mikrobiote.
ČREVESNA MIKROBIOTA
Vse sesalce naseljujejo skupnosti mikroorganizmov, ki s svojim delovanjem in sobivanjem s celicami gostitelja pripomorejo k dinamičnem in simbiotskem razmerju celotnega organizma(6). Črevesna mikrobiota je tako kot pri ljudeh tudi pri ivalih edinstvena. Od začetka svojega razvoja je podvrena raznovrstnim spremembam, ki so posledica prilagajanja različnim faktorjem kot so prehrana, okoljske spremembe, različna bolezenska stanja in proti mikrobna zdravila(9).
RAZVOJ IN SESTAVA ČREVESNE MIKROBIOTE
Na razvoj črevesne mikrobiote naj bi v večji meri vplivala prehrana, in sicer e v začetni fazi mikrobne kolonizacije (naselitve) črevesja tik po rojstvu(10). Črevo sesalcev naj bi bilo ob rojstvu sterilno(11), vendar vse več dokazov kae, da naj bi prva kolonizacija potekala e v maternici(1214). Slednje bi lahko veljajo tudi za pse in mačke, sodeč na to, da se tudije nanaajo na sesalce (ljudje, mii), ki so si po svojih fiziolokih in nekateri anatomskih lastnostih podobni z malimi ivalmi(15).
Mladiči
Sedanje znanje o kolonizaciji in razvoju mikrobiote pri mladičih psov in mačk je pomanjkljivo. Pečica tudij dokazuje, da tudi v zgodnjem obdobju malih ivali (kot pri človeku), tevilo in sestava mikrobiote variira. Prav tako je podobnost s človekom vidna v raznolikosti in stabilnosti sestave mikrobiote, ki se povečuje s starostjo ivali(16). Sestava mikrobiote novo skotenih mladičev je pod velikim vplivom okolja in matere (dednosti), katerim se kasneje v razvoju pridrui e vpliv prehrane(17). Namreč, povezava med razlikami v sestavi mikrobiote zaradi različne prehrane in hormoni uravnavanja sitosti in presnove lipidov naj bi predstavljala pomembno vlogo v razvoju mikrobiote kot tudi v regulaciji razvoja presnove organizma. Omenjene ugotovitve se ponovno skladajo s tudijami pri ljudeh, kar se kae v povečani raznolikosti, vendar stabilnosti mikrobiote po doseeni zrelosti ivali(6). Sestava mikrobiote se tako tudi pri mladičkih do zrelosti relativno ustali.
Odrasle ivali
Mikrobiota odraslega človeka je, v nasprotju z mikrobioto v zgodnjem otrokem obdobju, raznolika v sestavi in dejavnosti, vendar do neke mere stabilna(5). Omenjene značilnosti lahko preslikamo na mikrobioto pri odraslih psih in mačkah, na katero vpliva več dejavnikov, predvsem prehrana(1921), razna bolezenska stanja(22), okolje(7,21,23), zdravila(4,24), pa tudi dednost(25). Slednji dejavnik dokazuje, da je črevesna mikrobiota psov znotraj iste pasme med seboj primerljiva. Neprestano delovanje dejavnikov na mikrobioto lahko vodi v izoblikovanje prehodne ali trajne disbioze, predvsem odvisno od narave vpliva in časa njihovega delovanja(6).
Prevladujoči redovi mikroorganizmov pri odraslih psih in mačkah so Firmicutes, Bacteroidetes, Proteobacteria, Fusobacteria in Actinobacteria (Tabela 1). Relativno tevilo in pojavnost redov se v tudijah razlikuje, najverjetneje zaradi razlik med posameznimi ivalmi (genetika, prehrana, starost), kot tudi zaradi različnega jemanja, zbiranja in analiziranja vzorcev (različne tehnike ekstrakcije in metodologije)(6).
Tabela 1: Najpogosteji bakterijski mikroorganizmi v črevesju psov in mačk.
Prirejeno in povzeto po Barko et al.(6).
Kot pri človeku, tudi pasje in mačje tudije razkrivajo, da v svojem obsegu in tevilčnosti prevladujeta 2 bakterijska debla: Firmicutes in Bacteroides(7,15). Znotraj reda Firmicutes, prevladujejo pri psih bakterije razreda Clostridia (rod Clostridium) in Bacilli (rod Lactobacillus)(7,26). Prav tako je bila dokazana prisotnost nekateri predstavnikov gliv, in sicer Ascomycota, Basidiomycota, Glomeromycota, in Zygomycota(27). Zanimivo, z razliko od človeka in drugih ivalih, imajo psi izredno veliko količino bakterij iz debla Fusobacteria. Predvsem rod Fusobacterium povezujejo z zdravimi psi(7). V nekaterih tudijah pri psih je omenjeno deblo celo tevilčno prevladalo nad Firmicutes in Bacteroides, vendar zakaj je temu tako, je e neznano(7,21). Kljub temu, da so mačke striktni mesojedi, je sestava njihove črevesne mikrobiote zelo podobna pasji, s prevladujočima Firmicutes in Bacteroidetes(15,28,29) ter rodom Clostridium(28). Z razliko od psov, mačja mikrobiota vsebuje tevilčno bolj obseno deblo Proteobacteria(15,28). Pri obeh ivalih so v tudijah sicer s teavo dokazali prisotnost rodu Bifidobacterium, ki je pri zdravih ivalih in ljudeh tevilčneje močneje zastopan kot pri bolnih(4,7,30,31).
Sestava mikrobiote in njena razporeditev vzdol črevesnih segmentov se med psi in mačkami razlikuje (Tabela 2). Pri psih je količina bakterij rodu Lactobacillus razporejena enakomerno po celotnem črevesju, z razliko od količine bakterij iz reda Enterobacteriales, Fusobacteriales in Clostridiales, ki vzdol črevesnega trakta variira. Enterobacteriales je najtevilčneji red v tankem črevesju, red Clostridiales pa prevladuje v dvanajstniku (duodenum) in tečem črevesju (jejunum). Redova Fusobacteriales in Clostridiales pa prevladujeta v vitem (ileum) in debelem črevesju(7,15). Pri mačkah prevladujeta tudi debli Firmicutes (rod Eubacterium) in Bacteroides, pri čemer se debli Proteobacteria in Actinobacteria najpogosteje pojavljata v vitem črevesju, medtem ko vsebuje mikrobiota debelega črevesja predvsem predstavnike debel Firmicutes, Proteobacteria in Fusobacteria(15,29). Debelo črevo je pri obeh ivalih raznovrstno poseljeno, kjer najdemo tudi predstavnike gliv (glej Tabelo 2).
Tabela 2: Črevesna mikrobiota pri psih in mačkah.
Prirejeno in povzeto po Grześkowiak et al.(15).
S starostjo pa tudi pri ivalih prihaja do ponovnih sprememb v sestavi mikrobiote, kar se kae v zmanjani količini bakterij iz rodu Lactobacillus in Bifidobacterium ter povečani količini bakterij iz rodu Bacteroides(18).
FUNKCIJE ČREVESNE MIKROBIOTE
V zdravem organizmu je ohranjeno ravnovesje med črevesno mikrobioto in gostiteljem(32). Pravimo, da ivita v simbioznem razmerju (soitju) in pripomoreta k ohranjanju ravnovesja (homeostaze)(5). Pri tem mikrobiota opravlja tevilne funkcije, kot so kontrola celičnega razmnoevanja, rasti in vzpodbujanje imunskega sistema(33), presnovne funkcije, kjer razgrajuje slabe prebavljive snovi(34) in obrambne funkcije(35). V kolikor so te funkcije motene zaradi tevilnih vzrokov, se ravnovesje v črevesju porui. Predvsem je le-to vidno v spremenjenem tevilu in sestavi črevesne mikrobiote, kar vodi do disbioze(4).
DISBIOZA
tudije pri ljudeh so e podale mone vzročno - posledične povezave med disbiozo ter zmanjanim nastankom nekaterih modulatornih presnovkov v akutnih in kroničnih boleznih črevesja. Pri proučevanju disbioze pri psih in mačkah ta dognanja e niso dokazana, vendar je vseeno potrebno poudariti, da je tudi pri ivalih disbioza najpogosteje posledica spremembe v celotni sestavi črevesne mikrobiote, ne pa posledica spremembe posameznega mikroorganizma(4,21,36). Pogost kazalec disbioze je povečano tevilo bakterij iz druine Enterobacteriaceae, kar je bilo dokazano tudi pri psih in mačkah(37). Povečana količina nastalega kisika naj bi bil eden izmed glavnih vzrokov v spremembi sestave mikrobiote, saj naj bi negativno vplivala na obstoj striktnih anaerobov in povečala monost preivetja in razmnoevanja fakultativnih anaerobov, katerih predstavniki so ravno bakterije iz druine enterobakterij(38).
Akutna črevesna obolenja
Akutna črevesna obolenja naj bi bila povezana z značilnimi motnjami v delovanju črevesnih mikroorganizmov in zmanjani proizvodnji kratkoverinih mačobnih kislin (KVMK) ter tevilu bakterij, ki te proizvajajo(39). tevilni mikroorganizmi so direktno povezani z nekaterimi nespecifičnimi akutnimi driskami, ki najpogosteje nastanejo zaradi zdravljenja z proti - mikrobnimi pripravki. Pojav povečanega tevila določenih mikroorganizmov v črevesju pa naj bi se povezovalo s specifičnimi akutnimi driskami(40).
Clostridium perfringens (C. perfringens) naravno naseljuje elodčno črevesni trakt psov. Tako ga lahko najdemo pri psih z drisko ali brez te, kar lahko oteuje razlago njegove potencialne vloge pri nastanku driske(41). Noveje tudije nakazujejo, da je za nastanek driske najverjetneje kriv specifičen toksin, ki ga mikroorganizem proizvaja. Tega namreč povezujejo s sindromom akutne hemoragične (krvave) driske(42).
Bakterije iz rodu Campylobacter, e posebej vrste jejuni in upsaliensis naj bi tudi bile direktno krive za nastanek močne, akutne driske, e posebej pri pasjih mladičih(43). Dodatna previdnost pasjih in mačjih lastnikov je nujna, saj je Campylobacter jejuni zoonoza(44). Namreč, dokazana je bila direktna povezava med mladiči in ljudmi z kampilobakteriozno okubo(45).
tevilne druge bakterije kot so Escherichia coli (E. coli), Lawsonia intracellularis, druge vrste bakterij rodu Campylobacter in bakterije rodu Salmonella naj bi tudi bile povezane z nespecifično obliko akutne driske, katero se načeloma lahko pozdravi s proti - mikrobnimi zdravili. Glede na njihovo različno pojavnost in tevilčnost tako pri zdravih kot pri bolnih ivalih, je dokazovanje pojavnosti zgoraj omenjenih bakterij v etiologiji driske toliko bolj teavno(4648).
Kronična črevesna obolenja
Pod kronična črevesna obolenja (enteropatije) tejemo tevilna obolenja s pojavnostjo drisk, katerih pogosteji vzroki nastanka so preobčutljiva reakcija na specifično hrano, reakcija na proti - mikrobno zdravljenje (ARD: antimicrobial-responsive diarrhoea), kronično vnetna črevesna bolezen neznanega izvora (IBD: idiopathic inflammatory bowel disease) in histiocitni ulcerativni kolitis (HUC: histiocytic ulcerative colitis). Skupno vsem obolenjem je kot pri akutnih enteropatijah v zmanjanemu tevilu bakterij, ki proizvajajo KVMK(49), kot tudi v vnetju različne stopnje, kar se posledično tudi kae v disbiozi mikrobiote(50). Poleg sprememb v sestavi in tevilu KVMK, je pri kroničnih enteropatijah dokazana statistično značilna korelacija z aminokislino triptofan. Količina le-te je bila pri mačkah v negativni korelaciji z napredovanjem črevesne bolezni(51). Zmanjana količina triptofana namreč vpliva na zmanjano proizvodnjo hormona serotonina, pomembnega za elodčno črevesno sekrecijo, gibljivost in občutenje bolečine(52). Prav tako je triptofan predhodnik za nastanek pomembnih indolnih spojin, katere lahko sintetizirajo samo bakterije in so povezane s črevesno homeostazo(53). Zmanjana količina indolnih spojin kot tudi triptofana je bila dokazana pri psih z različnimi oblikami kroničnih enteropatij(54,55).
Določene velike pasme mladih psov lahko razvijejo kronično drisko zaradi reakcije na specifične proti - mikrobne antibiotične učinkovine kot sta metronidazol in tilozin (TRD: tylosine-responsive diarrhoea). Tilozin naj bi vplival na bakterijsko sestavo črevesja v smislu povečanja tevila mlečnokislinskih bakterij (predvsem rod Enterococcus)(56). Natančno delovanje učinkovine e ni dodobra proučeno, vendar najverjetneje deluje tako, da v črevesju ustvari bolje pogoje (niji pH) za rast probiotičnih vrst bakterij iz reda Lactobacillales(57). Metronidazol naj bi vplival na poviano tevilo bakterij rodu Bifidobacterium, kar se je pokazalo v znianem pH-ju, povečani proizvodnji fermentacijskih produktov in povečani lokalni imunosti(58). Ne glede na povedane posledice dodajanja proti - mikrobnih učinkovin, tudije niso dokazovale in primerjale stanja disbioze črevesja ivali pred zdravljenjem in po le-tem.
HUC povzroča adherentna in invazivna vrsta bakterije E. coli (AIEC) in sicer pri bokserjih in Francoskih buldogih. Posledica je tudi nastanek močne in trdovratne driske, zaradi nezmonosti organizma, da bi odstranil bakterijo. Vzrok slednjemu pripisujejo mutaciji v genu za neutrofilni citosolni faktor 2 znotraj fagocitov(59).
Vzrok nastanka IBD je neznan, čeprav naj bi bolezen nastala zaradi medsebojnega vpliva več različnih dejavnikov: genetskih in okoljskih dejavnikov, imunske nepravilnosti in nepravilnostmi v mikrobni sestavi(60). Kljub temu, da točne spremembe v sestavi mikrobiote pri psih z IBD e niso popolnoma raziskane, tudije nakazujejo spremembe v tevilu nekaterih specifičnih debel: poveča se tevilo bakterij iz debla Proteobacteria (e posebej rod Pseudomonas in vrsta E. coli) ter razreda Bacilli (rod Streptococcus) in zmanja se tevilo bakterij iz debla Firmicutes (predvsem razred Clostridia), Bacteroidetes (predvsem Bacteriodaceae in Prevotellaceae) ter razreda Fusobacteriia (rod Fusobacterium)(37). Poleg omenjenega, se IBD povezuje z zmanjanjem tevila bakterij iz rodu Faecalibacterium in Turicibacter. Prav tako Pilla in Suchodolski (7) v svojem preglednem članku opisujejo vzročno - posledično povezavo med IBD in neprestanim spremljajočim vnetjem črevesne sluznice. tudij o kroničnih enteropatijah pri mačkah (vključno z IBD) je malo, vendar prikazujejo podobno sliko sprememb v tevilu bakterij specifičnih debel kot pri psih. Poleg sprememb v črevesni sluznici, je dokumentirano tudi povečano tevilo bakterij iz druine Enterobacteriaceae (predvsem E. coli) (37,61).
Zanimivo je dejstvo, da imajo psi z IBD ter tisti z drisko, povzročeno zaradi specifične prehrane podobno sliko sestave in tevila črevesne mikrobiote pred zdravljenjem, vendar se ta delno razlikuje po zdravljenju. Razliko v odzivu zdravljenja pripisujejo razlikam v patogenezi obeh obolenj. Obema je sicer skupno to, da se po zdravljenju poveča tevilo bakterij iz rodu Bacteroides. Slednje se v večjem tevilu nahajajo tudi v črevesju zdravih psov (pregledno v Pilla and Suchodolski(7)).
STRATEGIJE ZDRAVLJENJA ČREVESNE MIKROBIOTE
Zdravljenje elodčno črevesnih obolenj vključuje poseganje v mikrobioto, kar povzroči spremembe v njeni sestavi in tevilu. Slednje lahko doseemo s spremembo prehrane, z dodajanjem antibiotikov, prebiotikov, probiotikov in sinbiotikov ter, v zadnjem času aktualno, presaditvijo fekalne mikrobiote (FMT: fecal microbiota transplantation). Manipulacija črevesne mikrobiote tako vključuje odstranitev kodljive mikrobiote kot tudi dodajanje koristne mikrobiote, vendar izid poseganja v tako kompleksno strukturo pogosto pripelje do različnih in nasprotujočih si rezultatov(4,6,7).
Antibiotiki
Antibiotike se uporablja za zdravljenje akutnih in kroničnih enteropatij z namenom odstranitve patogenih, kodljivih bakterij(7). Njihovo uporabo v zdravljenju pogosto spremlja kombinacija spremembe prehrane in uporabe drugih zdravil (kortikosteroidi), kar lahko zmede razlago dejanskega kliničnega odziva ivali na antibiotično zdravljenje in postavlja vpraanje o koristnosti uporabe antibiotikov nasploh(62,63). Poleg tega antibiotiki v večini primerov drastično vplivajo na črevesno mikrobioto in njihova uporaba pogosto ne upraviči njihovega potencialnega koristnega delovanja(64). Prav tako se je potrebno izogibati splonemu, standardnemu zdravljenju z antibiotiki ter pred tem upotevati dejansko resnost kliničnega stanja bolezni, rezultate laboratorijskih izvidov in osebne izkunje(65). Klinične tudije na ivalih so pokazale uspenost v zdravljenju črevesnih enteropatij (predvsem IBD) z uporabo metronidazola ali tilozina(4,7). Metronidazol naj bi imel proti - protozojske, proti-mikrobne in /ali imunomodulatorne učinke(65), medtem ko naj bi makrolidni antibiotik tilozin bil uspeen v normaliziranju konsistence blata (pri TRD). Čeprav točen mehanizem delovanja slednjega e ni dodobra proučen(66), naj bi povečal tevilo koristnih bakterij iz rodu Enterococcus, pa tudi nekaterih potencialno patogenih bakterij (C. perfringens, E. coli, Pasteurella)(6). Fluorokvinolon naj bi se uporabljal v zatiranju E. coli pri bokserjih, ki je dokazana pri obolenju HUC(67). Kljub uspenosti zdravljenja(68) tako metronidazol, kot tilozin lahko drastično vplivata na sestavo črevesne mikrobiote s hitrim padcem v njenem tevilu in raznovrstnosti ter bogatosti sestave(65,69). Kljub temu, da po zdravljenju z antibiotiki večina mikrobov v črevesju preivi, je ponovna popolna obnova začetne mikrobiote redko vzpostavljena(4,70).
Prebiotiki, probiotiki in sinbiotiki
Prebiotiki so za organizem neprebavni ogljikovi hidrati, ki jih predvsem bakterije debelega črevesja lahko razgradijo do njihovih končnih produktov, tj. KVMK(71). Slednje so pomembne, saj so esencialna hrana za epitelij črevesja, imajo pa tudi tevilne druge vloge v zdravju(7275). Raziskav glede prebiotikov pri malih ivalih e ni veliko, vendar so predvsem prebiotiki rastlinskega izvora, kot so inulin, pektin, laktuloza (disaharid), fruktooligosaharidi (FOS) in galaktooligosaharidi (GOS) e dokazali tevilne blagodejne učinke na črevesno mikrobioto. Pri psih in mačkah je bil po dodajanju prebiotičnih pripravkov dokazan porast v tevilu bakterij iz rodu Bifidobacterium (FOS in GOS), Lactobacillus (inulin, FOS, GOS) in Bacteroides (FOS) in zmanjana rast v tevilu bakterij C. perfringens (inulin, FOS, pektin), E. coli (FOS, pectin) ter drugih bakterij iz druine Enterobacteriaceae (inulin) (pregledno v Barko et al.(6), Pilla in Suchodolski(7) in Redfern et al.(4))
Probiotiki so ivi mikroorganizmi, ki, v kolikor dodani v dovoljni količini, blagodejno vplivajo na zdravje gostitelja. Predlagani mehanizmi njihovega blagodejnega delovanja vključujejo zmanjanje črevesne propustnosti s povečano proizvodnjo proteinov, odgovornih za tesne stike med epitelijskimi celicami, povečano izločanje mucina in proti - mikrobnih proteinov defenzinov, KVMK ter posledično specifičnih protiteles (IgA: imunoglobulin A) pomembnih pri humoralni imunosti. Prav tako zniujejo pH v črevesni svetlini (lumnu) in so odgovorni za tevilne druge imunomodulatorne funkcije(15,21). Izrednega pomena je dejstvo, da probiotiki ob vstopu v telo preivijo v kislem okolju (zaradi elodčno črevesnih sokov) in blagodejno vplivajo na črevesno mikrobioto gostitelja brez trajnih posledic v obliki disbioze, kljub začasni kolonizaciji črevesja(76). Pomembno je vedeti, da je delovanje probiotikov vrstno specifično, zato tudi najpogosteje uporabljeni probiotični mikroorganizmi pri psih in mačkah izhajajo iz rodu mlečnokislinskih bakterij Lactobacillus in Bifidobacterium, kot tudi iz rodu Bacillus in Streptococcus ter iz kvasovk vrste Saccharomyces boulardii(29,77). Kljub manjim tevilom tudij in kliničnih preiskav pri malih ivalih, so probiotični dodatki v prehrani psov in mačk blagodejno vplivali na zdravje elodčno -črevesnega trakta(78). Zgoraj omenjene akutne in kronične driske znanega in neznanega izvora (IBD) kot tudi spremljajoči simptomi vnetja so se z dodajanjem pripravkov, predvsem mlečnokislinskega izvora, zmanjali ali so celo izzveneli. Prav tako se je izboljalo delovanje imunskega sistema in obnovila mikrobiota elodčno črevesnega trakta (4,6,7,15,21). Nekatere pozitivne imunomodulatorne lastnosti probiotikov pri psih in mačkah so bile dokazane tudi pri črevesnih vnetjih, povzročenih zaradi okube s paraziti in virusi, kot tudi pri atopičnem dermatitisu (preventiva in zdravljenje) pri psih ter pri vnetju sečil in gnojnemu vnetju maternice (piometra) pri psicah (pregledno v Grześkowiak(15)).
Kombinacijo prebiotikov in probiotikov poimenujemo sinbiotiki, kateri naj bi zaradi vsebovanja obeh komponent delovali sinergistično (vzajemno) na zdravje organizma(21,79). Sinbiotiki naj bi pripomogli k zmanjanju koncentracije nezaelenih presnovkov (vključno z nitrozamini) in proizvodnji rakotvornih snovi ter naj bi preprečevali zaprtje ali drisko raznovrstne etiologije pri ljudeh(79). Kljub tevilnim raziskavam pri ljudeh, je tudij o uporabi sinbiotikov na ivalskem področju pri psih in mačkah malo. V eni tudiji pri psih so po dodajanju sinbiotskega pripravka zasledili povečano tevilo bakterij iz druine Lactobacillaceae in butirata (KVMK)(80), medtem kot pri drugi tudiji po dodatku sinbiotika niso dokazali statistične razlike v sestavi bakterijskih debel(81).
Presaditev fekalne mikrobiote (FMT)
FMT ponazarja metodo vnosa fekalnega materiala zdravega darovalca v pacienta, najpogosteje s pomočjo endoskopije. Pri ljudeh je metoda poela kar nekaj uspehov v zdravljenju okub s Clostridium difficile in črevesnih enteropatij (IBD)(82,83). Zaradi manjega tevila tudij pri malih ivalih in različnih uporabljenih tehnik, je primerljivost uspenosti med raznolikimi metodami FMT teka(84). Uspenost metode pri malih ivalih je namreč zelo odvisna od vzpostavitve idealne metodologije, od stanja darovalčevega vzorca (zamrznitev, dodatki), od načina (endoskopija iz zgornjega dela prebavnega trakta ali kolonoskopija) in pogostosti aplikacije fekalnega materiala (enkratna ali dnevna v obliki kapsul). Poleg tega se metodoloke tehnike pri ljudeh ne more direktno prenesti na ivalsko, zaradi prevelikih razlik v anatomiji in fiziologiji med obema organizmoma(7). Kakorkoli, soglasje o najbolj idealni metodi do sedaj e ni bilo podano(4). Kljub temu je FMT pri psih in mačkah v smislu kratkotrajnega zdravljenja teta za relativno varno intervencijsko tehniko, ne glede na to, da je uspenost takega načina zdravljenja disbioze v dosedanjih tudijah opisana različno(4,7,85).
ZAKLJUČEK
Pomen črevesne mikrobiote v vitalnih fiziolokih procesih organizma kae na njihovo pomembno vlogo v zdravju sesalcev. Z nepravilnostmi v sestavi in tevilu mikrobnih populacij, ki jih je moč zaslediti v lokalnih elodčno črevesnih in / ali sistemskih motnjah, je postalo proučevanje mikrobiote za diagnostične in terapevtske namene izrednega pomena. Zatorej je upotevanje morebitnega nastanka disbioze ob katerikoli patologiji elodčno črevesnega trakta nujno, čeprav obnova mikrobiote ni vedno pokazatelj medsebojne odvisnosti s kliničnim stanjem ivali. Odkrivanje novih bakterijskih vrst in njihovih presnovkov, vključenih v patogenezo črevesnih enteropatij je zato nujno potrebno, saj lahko pripomore k stalno razvijajočim se diagnostičnim in terapevtskim strategijam.
Seznam virov in literature najdete na tej povezavi.
Asist. mag. Maa Primec, dr. vet. med
Univerza v Mariboru (University of Maribor)
Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede (Faculty of Agriculture and Life Sciences)
Katedra za mikrobiologijo, biokemijo, molekularno biologijo in biotehnologijo (Department of Microbiology, Biochemistry, Molecular Biology and Biotechnology)
Pivola 10, 2311 Hoče, Slovenija (Slovenia)
T: +386 2 320 90 57 F:+386 2 616 11 58
E: masa.primec@um.si, www.fkbv.um.si