Skrivnostni primer meseca: laminitis pri kasaču kaj se skriva v ozadju?
(14.07.2020) Laboklin vam predstavlja 10 letnega kasača po imenu Wallach, ki je v preteklih 24 urah kazal odpor do gibanja, togost in oslabelost.
Roberto Rey-Conejo DVM - LABOKLINAntonio Meléndez-Lazo DVM, MSc, PhD, DipECVCP, MRCVS LABOKLIN
ZNAKI IN ANAMNEZA
Pregledan je bil 16 letni kasač, ki je v preteklih 24 urah pričel kazati znake odpora do gibanja, togost in oslabelost. Lastnik je ob tem poročal, da je konj v zadnjih mesecih izgubil na telesni tei. Po pričevanju oskrbnikov je veliko pil in manj pojedel. Stelja iz agovine v boksu e bila v zadnjem tednu zjutraj zmeraj popolnoma premočena. Na majhnem paniku je tekom dneva konj ostajal dokaj neopazen.
Lastniki so konja prevzeli pred dvema letoma, informacije o preteklih boleznih in monih izletih v tujino niso bile znane.
KLINIČNI PREGLED
Sploni klinični pregled je podal sledeče rezultate: Telesna kondicija 4/9, značilna dra za laminitis - razirjene in naprej iztegnjene prednje noge, zadnje noge so pomaknjene pod trup. (slika 1)
Konje je teo prenaal iz ene noge na drugo. Obe prednji nogi sta bili topli, ob tem je bilo mogoče zatipati močno pulziranje artetrij vse do bicljev. Srce je bilo s frekvenco 52/min (refernca 30-40 udarcev na minuto), frekvenca dihanja je bila 12/minuto (referenca 8-16 vdihov v minuti).
Telesna temperatura je bila 38,2 °C (referenca 37,5-38,5 °C). Veznice so bile ronate, čas polnjena kapilar <2s pri enakomernem pulzu. Črevesno delovanje je bilo avskulatorno brez posebnosti. Na kopitu si bili opazni rastni obroči, kar bi lahko nakazovalo, da je pacient v preteklosti e oboleval za laminitisom (Slika 2)
Slika 2: rastni obroči na kopitu
DODATNE PREISKAVE
Hematologija in klinična biokemija
Narejena je bila kompletna krvna slika in klinična biokemija. Rezultati so prikazani v tabeli 1 in 2.
Tabela 1: hematološki rezultati
Tabela 2: biokemijski rezultati
- Kakna je vaa interpretacija rezultata krvnih preiskav?
- Nam rezultati krvnih preiskav dajejo namig za diagnozo?
- Katere so diferencialne diagnoze na podlagi kliničnih znakov in laboratorijskih preiskav?
- Katere dodatne teste bi naročili za potrditev diagnoze?
Kakna je vaa interpretacija rezultata krvnih preiskav?
Blaga normocitarna, normokromna anemija je najverjetneje posledica anemije zaradi kroničnega vnetja.
Zmerno nevtrofilijo z limfopenijo je povzročila reakcija na endogene ali eksogene steriode (stresni levkogram)
Nam rezultati krvnih preiskav dajejo namig za diagnozo?
Blago povianje y-GT in AP sta verjetno posledica blage pokodbe jeter. Poviane koncentracije glukoze lahko nakazujejo na endokrino obolenje, lahko pa so prav tako posledica predhodnega krmljenja.
Katere so diferencialne diagnoze na podlagi kliničnih znakov in laboratorijskih preiskav?
Metabolni sindrom pri konjih (EMS): čeprav konj nima prekomerne telesne tee, teave z inzulinsko regulacijo niso zmeraj nujno povezane z adipoznostjo ter se lahko pojavljajo tudi pri konjih z normalno teo.
Cushingov sindrom pri konjih (ECS): spremembe na dlaki, kot so dolga in valovita odlakanost (hirzutizem) se lahko pojavljajo pri ECS, vendar simptom ni nujno prisoten.
Diabetes mellitus: Pri konjih se redko pojavlja, kljub temu so opisani posamezni primeri.
Katere dodatne teste bi naročili za potrditev diagnoze?
Naročiti bi bilo potrebno rentgenski pregled ter določanje inzulina, ACTH in analizo urina.
Rentgenski pregled
Rentgenska slika je potrdila rotacijo in spust kopitne kosti (prisotnost laminitisa)
Analiza urina
Po odvzemu urina se je opravila njegova analiza. Rezultati so prikazani v tabeli 3.
Inzulin in ACTH

Tabela 3: Rezultati urinske analize

Tabela 4: Rezultati za inzulin in ACTH
Analiza urina je podala normalne rezultate, s katerimi smo izločili monost za Diabetes mellitus.
Vzorec za ACTH test je bil odvzet sredi februarja, zaradi običajnih sezonskih nihanj so bile v rezultatih naknadno prilagojene referenčne vrednosti.
Zaradi povianja koncentracije ACTH je bila potrjena diagnoza Cushingovega sindroma pri konjih.
Ob tem so bile potrjene poviane koncentracije inzulina. Hiperinzulinemija je najverjetneje najpomembnejih patofiziolokih znakov za inzulinsko rezistenco pri konjih. Nepravilnosti pri regulaciji inzulina ali inzulinska rezistenca imata osrednjo vlogo pri metabolnem sindromu konj. Kljub temu pa je dalj časa trajajoča hiperinzulinemija lahko posledica mnogih drugih stanj in je ni mogoče zmeraj pojasniti z metabolnim sindromom pri konju.
Zmanjanje klirensa inzulina v jetrih lahko prav tako vodi v hiperinzulinemijo. Več kot 70% iz pankreasa izločenega inzulina je običajno presnavlja v portalnem obtoku jeter.
Laminitis zaradi nepravilne regulacije inzulina se pojavlja v povezavi z apliciranjem glukokortikoidov ali ECS.
V naem primeru je najbolj verjeten vzrok nepravilno reguliran metabolizem inzulina, zaradi visokega ACTH, ki je posledica Cushing sindroma pri konju.
Diagnoza: ECS in sočasni laminitis zaradi inzulinske rezistence.
Terapija in nadaljnji potek bolezni
Terapija izbire za ECS pri konjih je Perigold. V dotičnem primeru se je terapija pričela z začetno dozo 2 µg/kg (1mg/500kg).
Nadaljevanje zdravljenja se je planiralo skupaj s kovačem, ki je za konja izdelal posebno podkev.
Dodatno je konju bila predpisana posebna dieta, saj se lahko senzitivnost na inzulin izbolja ob opučanju sladkorjev in kroba. Vsakih 12 ur je prejemal seno, ki je bilo predhodno za 30 minut namočeno v hladni vodi z namenom izločanja sladkorjev. Dostop na panik je bil zmanjan na 1-2 uri dnevno. Prav tako so se prepovedali vsi priboljki, predvsem sladkorne kocke.
Terapija je po 30 dneh e pokazala napredek. Obnaanje konja se je izboljalo, postal je tudi bolj aktiven. Tudi PU/PD se je zmanjala. Laminitis se je lepo zdravil, kontrola laboratorijskih vrednosti je tudi kazala na izboljanje. Vsi parametri, vključno z inzulinom, so bili v mejah normale.
Lastniku se je priporočalo, da se dri terapije ter konja pripelje na kontrolni pregled vsakih 6 mesecev, ko se bo po potrebi glede na sezono lahko prilagodila tudi terapija.
Povzetek
ECS je ena najpogostejih obolenj pri konjih, starejih od 14 let. Klinični simptomi sovpadajo s pretiranim povianjem ACTH v krvi. Vzrok te je patoloko povečanje srednjega renja hipofize (pars intermedia), kar povzroči pretirano proizvodnjo hormonov. Povečanje hipofize je pogosto opisano kot adenom hipofize.
Najpogosteji simptomi bolezni so hirzutizem (kot v naem primeru ta ni prisoten zmeraj), miična distrofija, laminitis, PU/PD, letargija, prerazporeditev mačob in poviana dovzetnost za infekcije.
Konji z ECS lahko kaejo znake inzulinske rezistence, kar pomeni odmiranje tkiva, ki bi moralo reagirati na inzulin. Ta lahko pripomore k izgubljanju telesne tee (predvsem zaradi izgube miične mase), PU/PD in povečani dovzetnosti za druge bolezni.
Nedavno je bila v tudiji (Baskerville et al 2018) opisana močna povezava med hiperinzulinemijo in laminitisom. Dokazali so, da inzulin aktivira lamelne epitelijske celice, kar ima proliferativen učinek in je lahko povod za nastanek laminitisa. Na to temo bodo potrebne e dodatne tudije.
Sklep: ko pregledamo konja s kliničnimi znaki kot so laminitis, izguba telesne tee, PU/PD brez hirzutizma in prekomerne telesne tee, moramo kljub vsemu med diferencialne diagnoze pritevati monost ECS z inzulinsko rezistenco.
VIRI:
Durham, A.E.; Frank, N. ECEIM consensus statement on equine metabolic syndrome. J. Vet. Intern. Med.2019, 33, 335349
Baskerville CL, Chockalingham S, Harris PA, Bailey SR. The effect of insulin on equine lamellar basal epithelial cells mediated by theinsulin-like growth factor-1 receptor. PeerJ. 2018;6:e5945
McFarlane D. Equine pituitary pars intermedia dysfunction. Vet Clin North Am Equine Pract. 2011;27(1):93113
Durham et al. Pituitary pars intermedia dysfunction and pituitary gland hyperplasia. J. Am. Vet. Med. Ass. 231, 417-426