Pomoč konjem s sindromom stresanja z glavo: britanska tudija prinaa spodbudne rezultate
(16.03.2015) Medicinsko zdravljenje z električnimi impulzi bi lahko kmalu pomenilo pomoč konjem, ki trpijo za sindromom stresanja z glavo. Angleko poimenovan 'Headshaking syndrome' opisuje klinično sliko konj, ki ob določenih draljajih kaejo patoloko stresanje z glavo.
"Percutaneous Electrical Nerve Stimulation" (PENS) opisuje postopek električne stimulacije ivcev, ki se uporablja v humani medicini. Tokrat so uspenost omenjene metode zdravljenja britanski znanstveniki testirali tudi pri konjih, ki trpijo zaradi mučnega stresanja z glavo.
Idiopatsko stresanje je bolezen odraslih konj, ki se pojavi spontano ter pogosto negativno vpliva na učinkovitost in ivljenjsko kvaliteto prizadete ivali.
ivali namreč razvijejo nekontrolirane ponavljajoče navpične, vodoravne ali krone gibe z glavo, ki jih običajno spremljajo tudi tesnobni izrazi na obrazu. Zaenkrat e ni bila dognana uspena terapija za zdravljenje sindroma, pogosto je obolele konje bilo potrebno tudi evtanazirati.
Vzroki, ki sproijo pojav sindroma so tevilni, kljub temu pa navadno ne gre nedvoumno izpostaviti natančnega povzročitelja. V 90 odstotkih primerov je pri ivalih prisotno boleče ivčno obolenje, trigeminalna nevralgija.
Običajno je ivec Trigeminus odgovoren za prenos draljajev z obraznega konega področja do mogan. Pri obolelih konjih pa je zaznavni prag za senzorne draljaje občutno znian. e vsakodnevni običajni draljaji kot so veter, svetloba, mraz ali dene kaplje, se do mogan prenesejo kot informacija o bolečini.
Nova raziskava Univerze v Bristolu pa sedaj daje upanje za obstoj učinkovite metode zdravljenja. Konji, ki so bili vključeni v tudijo, so kazali očitne znake sindroma stresanja z glavo ter so pred tem bili zdravljeni z običajnimi terapevtskimi metodami, na katere pa so le slabo reagirali.
Za namen tudije so konje v sediranem stanju terapirali z metodo PENS. est vključenih ivali je na terapijo reagiralo celo tako uspeno, da so jih po zaključku tudije lastniki lahko jahali enako kvalitetno, kot pred pojavom znakov obolenja.
Rezultati pilotske tudije tako delujejo zelo obetajoče, saj se je metoda PENS izkazala kot varna in hitro učinkovita metoda za izboljanje kliničnih simptomov.
Anke Klabunde, aid.de