Borelioza pri konju
(07.09.2012) Bakterije, ki so povzročitelji borelioze, lahko pri gostitelju povzročajo spremembe na različnih organih. V tem primeru lahko govorino o multisistemski infekciji, ki se kae z različnimi bolezenskimi simptomi.
Dalj časa je konj okuen, slabe je praviloma njegovo zdravstveno stanje. Zaradi tega je pomembna tako hitra diagnostika okube kot tudi takojnje in pravilno zdravljenje v začetnih stadijih.
Borelioza je navadno zelo redko ugotovljena in tako začetni stadiji okube minejo neopaeni. Od trenutka prenosa barkterije preko klopa do prvih opaznih kliničnih znakov borelioze lahko tako preteče več let.
Nato se pojavijo različni simptomi pri konju, od akutnih konih lezij do tekih revmatolokih, nevrolokih ali kardialnih obolenj, ki se kaejo posamezno ali v različnih kombinacijah. Ob motnjah pri hoji zaradi napetosti miic, intermitentnih epanjih in očitnih bolečinah se lahko razvijejo tudi laminitisi, kolike ali headshaking sindrom.
Okuba pa se ne kae le z motnjami gibanja, temveč tudi s spremembami v obnaanju. Konji postanejo letargijčni, agresivni ali razvijejo pretirane reakcije na zunanje draljaje. Zaradi vseh monih oblik, s katerimi se kae bolezen je priporočljivo, da se pomisli tudi na okubo z Borrelio v vseh primerih, ko se konji ne odzivajo na terapijo ali imajo ponavljajoče splone bolezenske znake.
Zdravilo izbora so e zmeraj antibiotiki. Zdravljenje je navadno dolgotrajno in ga je treba dosledno izvajati. Povzročitelj se namreč v telesu nahaja v dveh različnih razvojnih oblikah, na terapijo pa je občutljiva le aktivna oblika.
Ko se okuba ne odkrije in posledično tudi ne zdravi kmalu po ugrizu klopa, se bakterije vgnezdijo v manj prekrvavljenih področjih telesa ter preidejo v tako imenovano fazo mirovanja.
V tej obliki jih teko uničimo z uporabo antibiotikov. Zaradi te lastnosti Borrelie je mnogo konj navidez ozdravljenih in brez klinčnih znakov, vendar imajo v svojem telesu e zmeraj povzročitelja.
Kot najpomembneja oblika preventive se je izkazalo dnevno pregledovanje dlake in takojnje odstranevanje klopov, saj lahko ti povzročitelja prenesejo v telo ele v 12 urah po ugrizu. V obdobju od marca do oktobra je tako imenovana sezona klopov, posebej agresivni pa so od konca maja do začetka junija ter konec avgusta.