Veliki rastlinojedci: sloni, irafe in drugi, spodbujajo raznolikost ekosistemov
(13.03.2024) Raziskovalna skupina je z metaanalizo dokazala izjemen ekoloki pomen velikih rastlinojedcev.
Sloni v Evropi, orjaki vombati v Avstraliji in zemeljski lenivci v Juni Ameriki - ti veliki rastlinojedi so bili za kopenske ekosisteme značilni več milijonov let. Mnogi so izumrli, ko se je po svetu raziril človek.
Dramatične posledice, ki jih je to imelo na ekosisteme, e niso povsem jasne. V primerjavi s preteklostjo so veliki rastlinojedi postali redki. Danes jih zastopa manj osebkov, mnogim pa grozi izumrtje.
Kljub temu divji veliki rastlinojedi e vedno vplivajo na ekosisteme na tevilne načine, od tal do rastlin in manjih ivali ter strukturne raznolikosti pokrajine.
To je v metaanalizi na estih celinah dokazala mednarodna skupina pod vodstvom raziskovalcev z univerz v Göttingenu in Aarhusu na Danskem.
Ugotavljajo, da bi morali ukrepi za ohranjanje in obnovo naravnih ekosistemov vključevati velike rastlinojede ivali - tudi zato, da bi bili ekosistemi bolj odporni na podnebne spremembe. Rezultati so bili objavljeni v reviji Nature Ecology & Evolution.
Da bi analizirali in posploili dosedanje ugotovitve o vplivu velikih rastlinojedcev na ekosisteme, so raziskovalci zbrali podatke iz 279 tudij iz Afrike, Azije, Avstralije, Evrope ter Severne in June Amerike. Večinoma je lo za tako imenovane izključitvene tudije.
Pri njih raziskovalci ogradijo dele preučevanega območja, da bi preprečili vstop velikih ivali. S primerjavo območij z megafavno in brez nje je mogoče oceniti, kako ivali spreminjajo ekosistem. Metaanalize veljajo za posebej pomembne, saj temeljijo na velikih količinah podatkov in omogočajo sklepanje izven lokalnega konteksta.
Pokazalo se je, da veliki rastlinojedi vplivajo na irok spekter ekoloko pomembnih parametrov: premikajo hranila med rastlinami in tlemi, spodbujajo polodprto do odprto vegetacijo, kot so savane ali stepe, uravnavajo velikost populacij manjih ivali ter vplivajo na sestavo ivalskih in rastlinskih vrst.
Ustvarjajo tudi strukturne razlike v vegetaciji, saj se prehranjujejo z rastlinsko biomaso, razbijajo lesnate rastline in teptajo manje rastline.
"Pozitiven vpliv na variabilnost strukture vegetacije je e posebej izjemen, saj raznolikost okolja velja za gonilo biotske raznovrstnosti," pravi prvi avtor Jonas Trepel, doktorski tudent na univerzi Aarhus. Raziskovalci so ugotovili, da ima pri tem odločilno vlogo velikost telesa: skupnosti rastlinojedcev z večjimi vrstami običajno povečajo raznolikost rastlinskih vrst, medtem ko jo skupnosti z manjimi vrstami zmanjajo.
Nasprotno pa ekoloki pomen velikih rastlinojedcev pomeni, da se skupaj z njimi izgubljajo pomembne ekosistemske funkcije.
"Na večini zavarovanih območij ni velikih rastlinojedcev. Z njihovo ponovno naselitvijo bi lahko ta območja postala bolj dinamična in se aklimatizirala na motnje," pravi Trepel in nadaljuje: "Strukturno raznoliki ekosistemi nudijo ivalim zatočiča, na primer med ekstremnimi vremenskimi dogodki, in ekoloke nie za različne vrste. To lahko prepreči prevlado posamezne ali nekaj vrst. Namesto tega lahko vrste s podobnimi ekolokimi zahtevami sobivajo. Zaradi tega so ekosistemi bolj odporni, tudi na posledice podnebnih sprememb."
Pri tudiji je sodeloval profesor dr. Janez Kamp z oddelka za varstveno biologijo na Univerzi v Göttingenu. Poudarja: "Zaradi izjemnega pomena velikih rastlinojedcev je za začito nae biosfere ključnega pomena, da začitimo nekaj preostalih vrst. Prilagojena paa domačih ivali ima lahko ponekod tudi pozitivne učinke na biotsko raznovrstnost in delovanje ekosistemov."
Publikacija:
Trepel, J. et al. Meta-analysis shows that wild large herbivores shape ecosystem properties and promote spatial heterogeneity. Nature Ecology & Evolution (2024)