WWF teje poslednje gorske gorile v srednji Afriki
(25.03.2016) Elektronska podatkovna baza bi naj zagotovila preivetje gorskih goril.
Ob sodelovanju več organizacij za začito narave iz Ugande, Ruande in Konga, je trenutno skupina iz WWF na delu za tetje zadnjih ivečih gorskih goril na svetu. Te človeke opice namreč tejejo med najredkeje primate in niso sposobne preivetja v ujetnitvu.
Trenutno je na svetu e okoli 800 predstavnikov vrste gorskih goril: tetja so nujna za zagotavljanje nadaljnih začitnih ukrepov ter preprečevanje popolnega izumrtja vrste, pojasnjuje strokovnjak WWF za začito ogroenih vrst Karim Ben Romdhane. 60 strokovnjakov, paznikov narodnih parkov in začitnikov naravnega okolja je na terenu območja Ugande, Ruande in Konga, kjer zbirajo sledi in fotografije druin gorskih goril. Ob svojem delu e zmeraj prepogosto naletijo tudi na pasti za lovljenje goril, ki jih seveda sproti uničujejo in odstranjujejo.
Sodelujoči se več tednov urijo za izvajanje te pomembne naloge. ivljenjska območja goril so pred pričetkom akcije razdeljena na kvadrante s povrinami po 500 kvadratnih metrov z namenom, da bi resnično dodobra prečesali območje in zajeli vse posamezne predstavnike vrste. Ekipe za tetje gredo na pot skozi gozdove v dveh etapah, od katerih vsaka traja po 3 mesece.
Nova etapa se bo pričela v aprilu, zaradi ogromnega tevila zbranih podatkov pa bodo novi izsledki povzeti in znani ele v letu 2017. Strokovni rezultati bodo shranjeni v elektronsko podatkovno bazo, katere cilj je nastanek elektronske biblioteke, ki bi zajemala DNK vseh zabeleenih gorskih goril.
Iz taknih podatkovnih baz lahko namreč strokovnjaki pridobivajo bistvene informacije o ivljenjskem okolju in socialnih odnosih primatov. Z njihovo pomočjo bi v prihodnje lahko tudi razvili nove metode za reevanje konfliktov med ljudmi in človeku podobnimi opicami.
Upamo seveda, da je tevilo predstavnikov gorskih goril v primerjavi z prejnjim tetjem naraslo, za kar pa na alost e nimamo nikakrnih zagotovil, e dodaja WWF-ov strokovnjak Ben Romdhane.