WWF obsoja trgovanje s slonovino na Tajskem

(07.08.2014) V preteklih 18 mesecih se je količina prodajane slonovine na tajskem tržišču skoraj potrojila. Trditev potrjuje raziskava o preprodaji slonovine na Tajskem, katere rezultati so bili javno predstavljeni v začetku meseca, le nekaj dni pred pričetkom pomembne konference za zajezitev ilegalnega trgovanja z divjimi živalmi.  

Na Tajskem je dovoljena izključno prodaja slonovine tajskih slonov. Žal pa je pod okriljem te odobritve na tržišču tudi veliko nelegalno uvožene slonovine od afriških divjih lovcev. Marca 2013 je takratna tajska vlada z Yingluck Shinawatro obljubila, da bo trgovanje s slonovino popolnoma prepovedala. V ta namen sta WWF in Avaaz tudi zbrala 1,5 milijonov podpisov na peticiji. Zaenkrat pa se v tej smeri še ni premaknilo nič.

Sedaj WWF apelira na vojaško vlado. Rezultati nove raziskave so bili objavljeni s strani TRAFFIC (Wildlife Trade Monitoring Network). TRAFFIC so ustanovili WWF in združenje za mednarodno zaščito narave IUCN z namenom zatiranja ilegalnega lova divjih živali.

Opravljena raziskava potrjuje, da se je povečalo število tako prodajnih mest kot tudi količine prodanih artiklov iz slonovine. „Razvoj na Tajskem od leta 2013 je močno razočaral,“ odgovarja strokovnjak in predsatvnik WWF Colman O'Criodain. „Kljub dejstvu, da se je zadnja mednarodna konferenca za zaščito živalskih vrst odvijala na Tajskem ter smo prejeli obljubo na najvišjem nivoju, se do danes ni nič spremenilo,“ kritizira stanje.

Udeležence CITES konference v Ženevi je zato WWF pozval k strožjim ukrepom proti državam, kot je Tajska, ki ne izpolnjujejo svojih obveznosti pri skupnem boju proti divjemu lovu in ilegalni preprodaji. Tem državam bi bilo treba zastaviti jasne časovne okvirje in uvesti strožji nadzor ter prav tako zastaviti možne sankcije. „V Ženevi je potrebno zastaviti neposredno linijo ter ne prestavljati težave ne prihodnja srečanja,“ opozarja vodja za zaščito vrst pri WWF, Carlos Drews.

Sedaj objavljeni rezultati raziskavi kažejo, da se je število prodajaln, kjer nudijo slonovino v Bangkoku dvignilo iz 61 na 105. Tudi število, velikost in oblika zaseženih izdelkov iz slonovine dokazujejo, da se nelegalno na Tajsko uvaža velike količine afriške slonovine.

Največji delež slonovine, ki se prodaja na Tajskem, izvira od ilegalnih virov v Afriki, dokazuje študija. Tam je v preteklem letu bilo z divjim lovom umorjenih več kot 20.000 slonov. Mednarodno organizirane tolpe, ki ob tem poslu bogatijo za milijardne zaslužke, poskrbijo za transport do Azije.

Tajska ima med vsemi državami na vseto najslabše urejeno tržišče s slonovino. WWF je s svojimi sodelavci sedaj na vojaško vlado naslovila uradno pismo, s katerim poskušajo končno prekiniti trgovanje s slonovino v tej državi.


Sorodni članki

žirafe; Vir slike: Jeffrey T. Kerby

Veliki rastlinojedci: sloni, žirafe in drugi, spodbujajo raznolikost ekosistemov.

Raziskovalna skupina je z metaanalizo dokazala izjemen ekološki pomen velikih rastlinojedcev
preberi več

University Oxford; Vir slike: F.

Nova študija opredeljuje ključne dejavnike uspeha pri prizadevanjih za ponovni vzpon velikih zveri

Nova raziskava je opredelila najpomembnejše dejavnike, ki odločajo o uspešnosti prizadevanj za premestitev velikih zveri na različna območja
preberi več

EFSAEvropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Evropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Alveolarna ehinokokoza (AE) je huda parazitska bolezen, ki jo povzroča lisičja glista in je smrtna, če se ne zdravi
preberi več

Slonici Zelli so manšeto namestili na rep, saj je krvni tlak potrebno meriti v višini srca.

Živalski vrt v Stuttgartu podpira raziskave krvnega tlaka pri slonih z uporabo HDO merilca

Pri ljudeh lahko v le nekaj sekundah izmerimo krvni tlak z uporabo manšete na roki in stetoskopa. Kar je pri obisku našega zdravnika že davno rutina pa v veterini na žalost še nikakor ne spada pod standardno klinično priskavo
preberi več

WWF

Število polarnih medvedov upada

Število polarnih medvedov na štirih območjih močno upada, tretjina globalne populacije je ogrožene
preberi več

CNRS

70% kraljevih pingvinov lahko izgine že do konca stoletja

Raziskovalci inštituta CNRS Univerze v Strasbourgu  in strokovnjaki raziskovalnega centra v Monaku v svoji študiji, objavljeni v publikaciji Nature Climate Change, svarijo pred nevarnostjo izginotja 70% kraljevih pingvinov do konca stoletja
preberi več

Čreda zeber v afriški savani; Vir slike: Thomas Müller

Zebrine pohodne poti – zmeraj po spominu

Zebre se pri letnem popotovanju do cilja v deževnem obdobju zanašajo na svoj spomin. Odločilni spomini za izbiro poti so informacije o stanju vegetacije v preteklosti na koncu poti
preberi več

Severnoameriška siva veverica v Veliki Britaniji že močno ogroža avtohtono rdečo veverico; Vir slike: Tim M. Blackburn, University College London

Invazivne vrste se pospešeno razširjajo po vsem svetu

Števila invazivnih vrst se nenehno zvišujejo, ob tem pa nič ne kaže na izboljšanje stanja
preberi več