WWF je marca 2016 v Indoneziji odkrila predstavnika sumatranskega nosoroga v Kalimantanu, kjer bi naj e izumrli
(02.05.2016) Raziskovalci organizacije WWF so v Kalimantanu, Indonezijskem delu otoka Borneo, odkrili sumatranskega nosoroga. Zadnji potrjeni zapisi o videnju te vrste na Klimantanu so stari več kot 40 let.
Sumatranski nosorogi spadajo med izjemno ogroeno vrsto, v divjini ivi le e okoli 100 predstavnikov, večina teh je na indonezijskem otoku Sumatra. V regiji Kalimantan so e dalj časa veljali za izumrle.
Predstavniki WWF poudarjajo, da je to vznemirljivo odkritje kot arek upanja za vse začitnike ivali. V lanskem letu so v Maleziji to vrsto razglasili za izumrto na svojem območju. V boju za ohranitev zadnjih naravnih gozdov na Borneu je novica kot sve veter pod krili.
Pravkar odkrito samico sumatranskega nosoroga, ki je po ocenah strokovnjakov stara med 4 in 5 let, je bila ulovljena z namenom njene začite. Naselili so jo namreč na začiteno območje. Največja nevarnost za pogin nosorogov so ob ilegalnem lovu e izgube ivljenjskega prostora zaradi sajenja planta za pridobivanje palmovega olja, poseka dreves za papirno industrijo in rudarstva. Sredi 80ih let je Borneo imel kar 75% gozdnih povrin, do dananjega dne se je odstotek skrčil na 50%, kar kae na hitro tendenco upada ivljenjskega prostora.
Sumatranski nosorogi imajo viino vihra med 100 in 150 cm in dosegajo tee med 600 in 950 kg ter so tako najmanji izmed 5 vrst nosorogov po svetu. Včasih je vrsta naseljevala področja od Assama na severovzhodu Indije preko Indokine pa vse do Malezijskega polotoka in Velikih Sundskih otokov.
Danes je njen ivljenjski prostor omejen na nekaj majhnih, izoliranih področij na Borneu in Sumatri. Z le okoli 100 preostalimi predstavniki tejemo sumatranskega nosoroga med najbolj ogroene sesalske vrste na svetu.