WWF dravne ocene ilegalne trgovine z izdelki iz nosorogov, tigrov in slonov.
(30.09.2012) Divji lovci pustoijo po Afriki in Aziji. Predvsem sloni, nosorogi in tigri so zaeljeni plen. Ob tem so te ivali strogo začitete s strani CITES, svetovno priznan washingtonski sporazum za ohranjanje vrst, ki popolnoma prepoveduje komercialno trgovanje z izdelki teh vrst.
Kljub temu so ilegalni posli v razcvetu. Tudi nevedoči turisti se morajo sprijazniti s kaznijo, če elijo domov nesti spominke iz prepovedanih ivalskih vrst. WWF je sedaj raziskal, katere drave se vključujejo v zatiranje ilegalne preprodaje izdelkon iz slona, nosoroga in tigra.
Ob tem so analizirali 23 drav, ki so kot mesto izdelave, tranzitne in ciljne drave najbolj prizadete ter objavil njihov seznam. "Tako se e na prvi pogled vidi, kje začita ivalskih vrst ostaja le verbalna obljuba. Na ta način povečujemo pritisk za učinkoviteje preprečevanje divjega lova in zatiranje ilegalne preprodaje izdelkov," pojasnjuje Volker Homes, vodja začite ivali pri nemkem WWF.
S pomočjo semaforizirane označenosti poročilo jasno prikazuje, katere drave preslabo preprečujejo trgovanje s prepovedanimi izdelki in katere se za to praktično ne zmenijo. Dejstvo je: nelegalna trgovina je prisotna v vseh proučevanih dravah.
Medtem, ko nekatere drave kaejo izjemno voljo do zatiranja pa ga druge ne. Epicenter divjega lova na slone in nosoroge je Afrika. Premamljeni z visokimi dobički se z ilegalnim lovom in preprodajo ukvarjajo osebe, ki so se do sedaj ukvarjale tudi s preprodajo oroja, mamil in belega blaga.
V centralni Afriki se je zaradi nestabilnih razmer v regiji in večje nevarnosti za ljudi nekoliko umiril tudi divji lov na slone. Glede lova na tigre niso zabeleena posebna zvečanja divjega lova, vendar v svetu ivi le e okoli 3.200 ivali v divjini, zaradi česar je vsaka ulovljena ival kritična izguba.
Na WWF seznamu je v najslabem poloaju z dvema rdečima znakoma za nosoroga in tigra Vietnam. Tam se uporablja nosorogov praek kot zdravilo pri poviani temperaturi, posledicah pretiranega pitja alkohola in celo za zdravljenje rakavih obolenj. Predvsem vietnamski kupci so kot največji odjemalec povzročili krizno stanje v juni Afriki. V letu 2011 je bilo tam ulovljenih najmanj 448 nosorogov, v tem letu jih je do sedaj ivljenje izgubilo e 262.
V Afriki na kraju samem, so vietnamci, kot tudi vietnamski diplomanti, lahko zaradi ilegalnega trgovanja aretirani. V samem Vietnamu pa teavo zanemarjajo. Vietnamska carina namreč e od leta 2008 ni prijavila zaplembe izdelka z nosoroga. "Vietnamske oblasti zanemarjajo svojo odgovornost glede krize nosorogov. Zahtevamo, da se dosedanji kazenski zakoniki predelajo in bo oblast končno efektivno pričela z nadzorom, predvsev na svetovnem spletu," pravi Volker Homes.
Kitajska je znan trg za slonovino, nacionalno trgovanje je pri njih pod zelo strogimi pogoji legalno. WWF je ocenil trgovanje s slonovino na Kitajskem z rumeno barvo. Oblasti namreč slabo nadzirajo skladnost s predpisi, zaradi česar velike količine slonovine iz ilegalnih virov najverjetneje znajdejo na legalnem trgu. "Vodstvo bi moralo svoje trge stroje nadzorovati ter poučiti kitajce, iveče v Afriki, da bo izvaanje nelegalnih izdelkov strogo kaznovano in preprečeno," zahteva Volker Homes.
Tudi Tajska je močno aktivna pri trgovanju s slonovino in je glede slonov ocenjena z rdečo barvo na seznamu. Tudi tukaj je namreč ilegalni trg močno infiltriran. "Nacionalna trgovina z domačimi azijskimi sloni je na Tajskem legalna. Zaradi tega preprodajalci dravo uporabljajo kot vmesno postajo. V mnogih ekskluzivnejih trgovinah ponujajo izdelke iz slonovine. Izvor pa je velikokrat neznan. Za zatiranje bi pomagala le splona prepoved trgovanja," pojasnjuje Volker Homes.
Poročilo pa vsebuje tudi pozitivne primere. Indija in Nepal se močno borita proti divjemu lovu. V Nepalu v letu 2011 ni bil ulovljen niti en nosorog. V Gabunu je predsednik odredil zaig zaplenjene slonovine iz celotne drave, da jo je tako za zmeraj umaknil iz triča in je s temi dejanji odločno nastopil proti divjemu lovu.
V tranzitnih evropskih dravah, kot so Avstrija, Nemčija, Italija, Čeka, Anglija in Rusija sodelujejo organi pregona s psi, olanimi za iskanje nelegalnega plena.
Katere izdelke lahko turisti brez skrbi prinesejo s seboj domov je zapisano v WWF seznamu nasvetov za nakup spominkov.