Vrnitev lisice, volka, rjavega medveda in rosomaha v Evropi
(19.01.2015) Ogroene vrste se nenehno pojavljajo na naslovnicah raznih publikacij. Navadno so novice zaskrbljujoče narave, prav zaradi tega pa so razveseljive pozitivna sporočila za javnost.
tudija, ki je bila pred kratkim objavljena v strokovni reviji Science razkriva, da so veliki plenilci, kot so volk, lisica, rjavi medved in rosomah, ponovno nali primeren ivljenjski prostor zase tudi v gosto poseljeni Evropi.
Kot tekmeci in kodljivci so bili v preteklosti veliki plenilci pogosto preganjani. Njihov ivljenjski prostor predstavljajo gozdne povrine, ki so bile intenzivno izsekane ob tem pa so bili izkoreninjeni in reducirani tudi predstavniki divjih kopitarjev, ki so njihov glavni vir hrane.
V začetku 20. stoletja so bile lisice in drugi plenilci v Evropi močno ogroeni. Le nekaj populacij se je e obdralo pri ivljenju na skrajnih severnih, junih in vzhodnih robovih evropskega prostora ali na za človeka teko dostopnih gorskih področjih. Prisotnost velikih plenilcev je tako postala sinonim za nedotaknjeno divjino.
Mednarodna skupina raziskovalcev je izdelala pregled stanja naseljenosti velikih plenilcev v Evropi
Sedaj se je izkazalo, da so veliki plenilci mnogo bolj prilagodljivi na nove ivljenjske situacije, kot se je predvidevalo. V zadnjih dveh letih je ekipa 76 znanstvenikov iz 26 drav pod okriljem iniciative IUCN (Large Carnivore Initiative for Europe) zbirala in obdelala podatke o statusu in razirjenosti velikih plenilcev v Evropi. Rezultate je skupina strokovnjakov, ki jo je vodil Guillaume Chapron iz vedske Univerze za kmetijstvo, objavila v strokovni publikaciji Science.
Uspena vrnitev velikih plenilcev v Evropo
Tretjina evropske celine, torej okoli 1,5 milijonov kvadratnih kilometrov, je danes ponovno poseljena z vsaj eno od tirih vrst glavnih velikih plenilcev. Na povrini 60.000 kvadratnih kilometrov pa je celo bilo mogoče potrditi sobivanje najmanj treh predstavnikov omenjenih vrst.
Skoraj vse populacije so tevilčno stabilne ali v porastu. Skupno domuje v Evropi danes ponovno 17.000 medvedov, 12.000 volkov, 9.000 lisic in 1.250 rosomahov, ki so največji predstavniki iz druine kun.
Več gozdov, več divjadi in sodobno razumevanje naravnih zakonov so pogojevali ponovno poseljevanje
Gozdne povrine so se občutno povečale, komentira strokovnjakinja za divje ivali Petra Kaczensky, Sočasno so populacije divjih kopitarjev na mnogih področjih večje kot včasih. Prav tako se je nae razumevanje narave nekoliko spremenilo in začita velikih plenilcev je nekako postala drubena skrb.
V ta namen so bili sklenjene tudi zakonske podlage na regionalnih, nacionalnih in evropski ravni. Pozitiven razvoj nakazuje, da je tudi brez gromozanskih področij nedotaknjene narave mogoče ohranjanje bioloke raznolikosti na obsenejih področjih.
Celo občutljive vrste divjadi, kot so lisice in podobne vrste, so sposobne uspenega sobivanja s človekom na vsestransko izkoričenih kulturnih povrinah če jim to le dopustimo.
Napadi na domače ivali, tekmovanje za plen in strah pred nepoznanim so danes nemalo kje pobudniki za diskusije o prisotnosti lisic in drugih plenilcev. Kljub poudarjanju ekonomskega vidika, so veliki plenilci pogosto tema, ki poudari socialno vrzel med različnimi interesnimi skupinami.
Zaradi tega je na nekaterih območjih Evrope e zmeraj enako ali celo slabe stanje. Za dosledno zagotavljanje uspenega sobivanja z velikimi plenilci v Evropi je pomemben stalen dialog z vsemi različnimi interesnimi skupinami in aktivno reevanje sporov med njimi, poudari Petra Kaczensky.
Publikacija v izvirniku:
Članek Recovery of large carnivores in Europes modern human-dominated landscapes je bila objavljena 18. decembra v strokovni reviji Science.