Tekma za materino mleko je stres mladičem hijen
(07.05.2013) Lakota in prepiranje za mleko lahko pri dvojčkih hijene povzroča stres ter tako poveča potrebe po energiji.
Teorijo so prvič na primeru prostoivečih sesalcev potrdili strokovnjaki berlinskega Leibniz intituta za preiskovanje zoo in prostoivečih ivali (IZW). Izsledki raziskave so v celoti objavljeni v strokovni reviji Biology Letters.
Konkurenca med dvojčki mladičev hijene za materino mleko je velika
Znanstveniki so pregledovali vzorce blata posameznih mladičev in dvojčkov hijene (Crocuta crocuta) v Serengeti National Park v Tanzaniji. V zbranih vzorcih so določali koncentracije razgradnih produktov hormona kortizola (metabolitov), katerega izločanje se večkratno poveča ob stresu in povečanih potrebah po energiji.
Zaenkrat ni bilo znano, ali je vzrok za povianje nivoja kortizola in s tem stresa pri mladičih dvojčkih, konflikt, ki nastane med prerekanjem za materino mleko med sorojencema. S svojo raziskavo smo lahko to tezo dokončno potrdili, pojasnjuje vodja tudije, Dr. Sarah Benhaiem.
Sama lakota ima presenetljivo majhen učinek na količine kortizola pri mladičih brez bratov ali sester, ne glede na njihov spol. Popolnoma druga slika se je pokazala pri dvojčkih tem se je ob lakoti nivo kortizola občutno povial. Zanimivo je, da je ob tem večji vpliv kot sama lakota imelo rivalstvo.
Načeloma smo pri manj samozavestnih in podrejenih posameznikih dokazali vije koncentracije metabolitov kot pri njihovih dominantnejih bratih in sestrah.
e bolj zanimiv pa je podatek, da so lačni porejeni mladiči, ki so kot konkurenta imeli dominantno sestro, v njeno nadrejenost dvomili bolj, kot tisti z nadrejenim bratom. Kar je takoj imelo za posledico vije vrednosti metabolitov kortizola med dominantnimi samicami v primerjavi z dominantnimi bratci.
Publikacija v celoti:
Benhaiem S, Hofer H, Dehnhard M, Helms J, East ML (2013): Sibling competition and hunger increase allostatic load in spotted hyaenas. Biology Letters, doi: 10.1098/rsbl.2013.0040