Madagaskarskim lemurjem grozi izumrtje

(16.12.2014) Lemurji živijo le na Madagaskarju. Ker se gozdne površine na otoku nenehno krčijo, je zmeraj bolj ogrožen življenjski prostor tam živečih polopic.

S pomočjo triletnega načrta IUCN (International Union for Conservation of Nature) bi se naj zaščitilo lemurje pred izumiranjem.  

V članku, ki je bil objavljen v priznani strokovni publikaciji Journal Science, je skupina strokovnjakov pojasnila, kako bi bilo mogoče zagotoviti preživetje polopic na Madagaskarju. Lemurji so skupina sesalcev, ki jim v svetovnem pogledu najhuje grozi izumiranje.


Lemurji rodu Sifaka na Madagaskarju
Njihov življenjski prostor so tropski in subtropski gozdovi Madagaskarja, kjer živalim zmeraj bolj med drugim grozi tudi divji lov. Lokalni programi za zaščito okolja in narave so zaradi politične situacije v zadnjih letih vse bolj okrnjeni. Sedaj bi moral plan IUCN pomagati pri reševanju lemurjev.

Lemurji na „rdečem seznamu“

Na afriškem otoku živi okoli 100 različnih vrst lemurjev. Po podatkih IUCN 22 od teh grozi izumrtje, 48 jih je močno ogroženih in 20 ogroženih. S temi podatki je 94 odstotkov svetovne populacije lemurjev na rdečem seznamu, kljub temu pa so strokovnjaki polni upanja.

Vpeljati je potrebno načrt ukrepov

Skupina 19 strokovnjakov, ki jih je vodil Christoph Schwitzer (Bristol Zoological Society, VB), so preiskovali življenjske pogoje lemurjev. V svojem članku ponazarjajo, kako in zakaj bi lahko trileten načrt ukrepov omogočil preživetje teh živali. Načrt vsebuje strategije za naravno zaščito 30 najpomembnejših območij za ohranitev lemurjev in bi moral pomagati tudi pri zbiranju sredstev za raznovrstne projekte.

Zaščita edinstvenosti populacije lemurjev

Soavtorica  Marni LaFleur poudarja: „Lemurji se nahajajo izključno na Madagaskarju, kljub temu pa predstavljajo več kot 20 odstotkov vrst primatov po vsem svetu. Kljub temu, da vsi živijo na enem otoku, obstaja veliko različnih vrst. Takšne kombinacije raznolikosti in edinstvenosti ni mogoče najti nikjer drugje.“ Strokovnjak Schwitzer ob tem opozarja: „Če ne bomo ukrepali takoj nam grozi izguba celotne podvrste primatov. Lemurji igrajo na Madagaskarju pomembno ekološko pa tudi gospodarsko vlogo. Raznašajo semena po madagaskarskih gozdovih ter tako zagotavljajo raznovrstnost rastlinstva. Njihovo izumrtje bi sprožilo celotno kaskado izumiranja drugih živalskih vrst. Ob tem pa so lemurji tudi turistična atrakcija, kar je v zadnjem času na otoku postal pomemben gospodarski faktor.“

Izboljšanje upravljanja zaščitenih območij

Predvsem bi bilo potrebno izboljšati način upravljanja zaščitenih območij in odgovornost zanje predati lokalnim skupnostim. Na posebej kritičnih območjih je potrebno uvesti dolgoročne raziskovalne programe. Od izvolitve novega predsednika Madagaskarja pa se lahko na otoku ponovno tudi organizira mednarodne zaščitne projekte in prejema pomoč.

Triletni načrt organizacije IUCN pod imenom „Lemurs of Madagascar – A Strategy for Their Conservation 2013 – 2016“ vsebuje strategije za vzdrževanje 30 najpomembnejših zaščitenih območij za lemurje in je opisan s strani 83 avtorjev.

Izvirni članek „Averting Lemur Extinctions amid Madagascar‘s Political Crisis”, avtorjev C. Schwitzer, R. A. Mittermeier, S. E. Johnson, G. Donati, M. Irwin, H. Peacock, J. Ratsimbazafy, J. Razafindramanana, E. E. Louis, Jr., L. Chikhi, I. C. Colquhoun, J. Tinsman, R. Dolch, M. LaFleur, S. Nash, E. Patel, B. Randrianambinina, T. Rasolofoharivelo in P. C. Wright je bil objavljen 20.2.2014 v publikaciji Journal Science (Policy Forum). DOI: 10.1126/science.1245783

Sorodni članki

žirafe; Vir slike: Jeffrey T. Kerby

Veliki rastlinojedci: sloni, žirafe in drugi, spodbujajo raznolikost ekosistemov.

Raziskovalna skupina je z metaanalizo dokazala izjemen ekološki pomen velikih rastlinojedcev
preberi več

University Oxford; Vir slike: F.

Nova študija opredeljuje ključne dejavnike uspeha pri prizadevanjih za ponovni vzpon velikih zveri

Nova raziskava je opredelila najpomembnejše dejavnike, ki odločajo o uspešnosti prizadevanj za premestitev velikih zveri na različna območja
preberi več

EFSAEvropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Evropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Alveolarna ehinokokoza (AE) je huda parazitska bolezen, ki jo povzroča lisičja glista in je smrtna, če se ne zdravi
preberi več

Slonici Zelli so manšeto namestili na rep, saj je krvni tlak potrebno meriti v višini srca.

Živalski vrt v Stuttgartu podpira raziskave krvnega tlaka pri slonih z uporabo HDO merilca

Pri ljudeh lahko v le nekaj sekundah izmerimo krvni tlak z uporabo manšete na roki in stetoskopa. Kar je pri obisku našega zdravnika že davno rutina pa v veterini na žalost še nikakor ne spada pod standardno klinično priskavo
preberi več

WWF

Število polarnih medvedov upada

Število polarnih medvedov na štirih območjih močno upada, tretjina globalne populacije je ogrožene
preberi več

CNRS

70% kraljevih pingvinov lahko izgine že do konca stoletja

Raziskovalci inštituta CNRS Univerze v Strasbourgu  in strokovnjaki raziskovalnega centra v Monaku v svoji študiji, objavljeni v publikaciji Nature Climate Change, svarijo pred nevarnostjo izginotja 70% kraljevih pingvinov do konca stoletja
preberi več

Čreda zeber v afriški savani; Vir slike: Thomas Müller

Zebrine pohodne poti – zmeraj po spominu

Zebre se pri letnem popotovanju do cilja v deževnem obdobju zanašajo na svoj spomin. Odločilni spomini za izbiro poti so informacije o stanju vegetacije v preteklosti na koncu poti
preberi več

Severnoameriška siva veverica v Veliki Britaniji že močno ogroža avtohtono rdečo veverico; Vir slike: Tim M. Blackburn, University College London

Invazivne vrste se pospešeno razširjajo po vsem svetu

Števila invazivnih vrst se nenehno zvišujejo, ob tem pa nič ne kaže na izboljšanje stanja
preberi več