Infekcija z Echinococcus multilocularis pri ivalih
(19.02.2016) EFSA (European Food Safety Authority) je objavila strokovno mnenje o okubi z Echinococcus multilocularis, trakulji, ki povzroča bolezen imenovano ehinokokoza pri divjih in domačih mesojedih, kot so lisice in psi. Ljudje, ki bi uivali vodo ali hrano, kontaminirano z E. Multilocularis so prav tako v nevarnosti za okubo, ob tem pa je bolezen lahko usodna!
Uradno mnenje je organizacija podala na podlagi večletnih raziskav v sodelovanju z Zdruenimi narodi in Evropsko komisijo. Med osnovne ugotovitve spadajo sledeče:
- Rdeča lisica je glavni gostitelj za E. multilocularis v Evropi, zaradi česar bi se monitoring moral usmeriti nanje.
- Za namene monitoriranja in poročanja bi bilo potrebno epidemioloka območja začrtati neodvisno od političnih meddravnih mej.
- Poročanje bi moralo zajemati predvsem vrsto E. multilocularis - povzročitelja najhuje oblike bolezni pri ljudeh namesto splonega poročanja o vseh predstavnikih vrst Echinococcus
- Diagnostične metode za detekcijo bolezni pri ivalih bi morale biti standardizirane po vsej Evropski uniji.
E. multilocularis se endemsko pojavlja v vzhodni Franciji, juni Nemčiji ter po določenih območjih vice in Avstrije, infekcije pa so zabeleili tudi v drugih dravah.
Časovnica:
EU je uzakonila regulativo o preventivnih zdravstvenih ukrepih za zatiranje infekcije z E. multilocularis pri psu leta 2011.
Za drave, ki bi naj bile proste bolezni (Finska, Irska, Malta, Velika Britanija in od leta 2014 tudi Norveka) je obvezen monitoring in poročanje o pojavnosti E.multilocularis. Uredba bi naj bila revidirana v letu 2016.
EFSA strokovnjaki so te drave članice podprli pri monitoriranju in poročanju ter zagotovili strokovno svetovanje Komisiji glede revidiranja uredbe. EFSA strokovnjaki so predvsem:
- Predlagali standardiziran sistem za monitoring in poročanje o E. multilocularis. Zagotovili so tudi orodje za izračun zadostne velikosti vzorca ter omogočili dostop do informacij o zanesljivosti preiskav.
- Analizirali strategije vzorčenja, zbiranja informacij in metod določanja povzročitelja, ki se uporabljajo v dravah članicah.
- Ocenili epidemiologijo bolezni, monitornih programov v Evropski uniji, vpliv na javno zdravstvo, učinkovitost zdravil, delovanje zdravljenja ivali ter laboratorijske tehnike za detekcijo bolezni.
- Izvedli pregled literature na omenjeno tematiko.