Beloroka gibona s katarakto in zlomom podlakti

(21.09.2016) Na Kliniki za male živali Hannoverske veterinarske visoke šole so izvedli dve operaciji belorokih gibonov, ki so jih prinesli predstavniki postaje za zaščito divjih živali in raznolikosti vrst.  

Vodja postaje za zaščito živali, dr. Florian Brandes je pri enem od gibonov opazil prisotnost katarakte. Drugi gibon je trpel zaradi starejše poškodbe podlakti.

„Motnji na očeh sta najverjetneje bili prirojeni,“ pojasni prof. dr. Michael Fehr, vodja Klinike za male živali,“tako imenovana katarakta je pri opicah izjemno redek pojav. Pri človeku je znana pod imenom siva mrena.“


Beloroki gibon pred operativnim posegom: motnja leč je dobro prepoznavna
 


Po operaciji: oči belorokega gibona brez sive mrene

Pojav katarakte je pri ljudeh in prav tako psih zelo pogost. Na Kliniki v Hannovru spada operacija očesne leče med standardne postopke. Dr. Fehr pojasnjuje: „Motnost leče je bila zelo močna. Zaradi česar predvidevamo, da je gibon le še s težavo karkoli videl. Prav tako je njegovo obnašanje nakazovalo na močno okrnjen vid.“

Ker nihče še ni opisal izkušenj z vstavitvijo umetne leče pri gibonih je lečeča veterinarka, specialistka za oftalmologijo, dr. Elena de Ferrari, za pomoč prosila prof. Burkharda Wiechensa in dr. Meghano Varde, ki sta specialista s humanega področja.

Med večurno operacijo so iz obeh očes odstranili motne leče ter jih zamenjali s primerno velikimi umetnimi. Gibon je poseg dobro prestal ter se kmalu lahko vrnil v zavetišče, katerega vodja je sporočil, da se je opica v prvih treh dneh po vrnitvi obnašala zadržano in je bila mirnejša kot običajno.

Kljub temu je novo vstavljene umetne leče in same posledice operativnega posega očitno niso pretirano motile, saj ni poskušala praskati oči. Že naslednji dan po operaciji je gibon normalno jedel ter tako brez težav prejel tudi potrebna zdravila.

Dr. Florian Brandes je poročal, da je opica bila zmeraj pogumnejša ter je vedno bolj budno opazovala okolico, namenjala pozornost predmetom in reagirala na premike drugih ter se hitro premikala po svojem domovanju, česar pred operacijo leč skrbniki niso opažali.

Drugi beloroki gibon je trpel zaradi starega zloma obeh podlaktnih kosti v bližini komolca, kar so ugotovili veterinarji na Hannoverski kliniki za male živali s kliničnim in rentgenskim pregledom. Tudi drugega gibona so operirali.


Prof. dr. Michael Fehr je s svojo ekipo opravil poseg, s katerim so gibonu poravnali kosti ter ju stabilizirali s fiksiranjem kirurške ploščice. Že naslednji dan je opica operirano roko pričela nemoteno uporabljati.

Skupno trije beloroki giboni, oče s tremi sinovi, ki se nahajajo na Postaji za zaščito divjih živali in raznolikosti vrst so tja bili naseljeni iz manjšega živalskega vrta v Nemčiji, ki ni več imel financ za zadovoljivo upravljanje in skrb za dobrobit živali.

Po njihovem popolnem okrevanju bodo opice preseljene v živalski vrt na Nizozemsko, kjer imajo že pripravljene ograde z vsemi pripomočki in igrali, ki so potrebna za zagotavljanje dobrobiti vrste.

Sorodni članki

žirafe; Vir slike: Jeffrey T. Kerby

Veliki rastlinojedci: sloni, žirafe in drugi, spodbujajo raznolikost ekosistemov.

Raziskovalna skupina je z metaanalizo dokazala izjemen ekološki pomen velikih rastlinojedcev
preberi več

University Oxford; Vir slike: F.

Nova študija opredeljuje ključne dejavnike uspeha pri prizadevanjih za ponovni vzpon velikih zveri

Nova raziskava je opredelila najpomembnejše dejavnike, ki odločajo o uspešnosti prizadevanj za premestitev velikih zveri na različna območja
preberi več

EFSAEvropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Evropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Alveolarna ehinokokoza (AE) je huda parazitska bolezen, ki jo povzroča lisičja glista in je smrtna, če se ne zdravi
preberi več

Slonici Zelli so manšeto namestili na rep, saj je krvni tlak potrebno meriti v višini srca.

Živalski vrt v Stuttgartu podpira raziskave krvnega tlaka pri slonih z uporabo HDO merilca

Pri ljudeh lahko v le nekaj sekundah izmerimo krvni tlak z uporabo manšete na roki in stetoskopa. Kar je pri obisku našega zdravnika že davno rutina pa v veterini na žalost še nikakor ne spada pod standardno klinično priskavo
preberi več

WWF

Število polarnih medvedov upada

Število polarnih medvedov na štirih območjih močno upada, tretjina globalne populacije je ogrožene
preberi več

CNRS

70% kraljevih pingvinov lahko izgine že do konca stoletja

Raziskovalci inštituta CNRS Univerze v Strasbourgu  in strokovnjaki raziskovalnega centra v Monaku v svoji študiji, objavljeni v publikaciji Nature Climate Change, svarijo pred nevarnostjo izginotja 70% kraljevih pingvinov do konca stoletja
preberi več

Čreda zeber v afriški savani; Vir slike: Thomas Müller

Zebrine pohodne poti – zmeraj po spominu

Zebre se pri letnem popotovanju do cilja v deževnem obdobju zanašajo na svoj spomin. Odločilni spomini za izbiro poti so informacije o stanju vegetacije v preteklosti na koncu poti
preberi več

Severnoameriška siva veverica v Veliki Britaniji že močno ogroža avtohtono rdečo veverico; Vir slike: Tim M. Blackburn, University College London

Invazivne vrste se pospešeno razširjajo po vsem svetu

Števila invazivnih vrst se nenehno zvišujejo, ob tem pa nič ne kaže na izboljšanje stanja
preberi več