Čebele ob ugrizu izločijo naravni anestetik
(19.12.2012) Skupina raziskovalcev iz Grčije in Cipra je v sodelovanju s francoskimi strokovnjaki Laboratorija za evolucijo, genomiko in razvoj vrst na Francoskem nacionalnem centru za znanstvene raziskave (CNRS) ugotovila, da čebele ob ugrizu izločijo tudi naravni anestetik. Njihov prispevek je objavljen v strokovni reviji PloS ONE.
Znanstveniki so dokazali, da se ob ugrizu medonosne čebele (Apis mellifera) izloča poseben lezni sekret, ki ga proizvajajo mandibularne leze ter ga sestavljajo molekule 2-heptanona. 2-heptanon je naraven, izjemno učinkovit in minimalno toksičen anestetik.
Z ugrizom čebela paralizira majhne členonoce (parazite), ki so premajhni, da bi jih učinkovito napadle z elom. Anestetik ni izjemnega pomena le za preganjanje kodljivcev kot so veče Galleria mellonella in price Varroa destructor iz čebeljih kolonij, temveč bi lahko bil pomemben tudi za uporabo v humani medicini.
Znanstveniki so primerjali anestetične lastnosti 2-heptanona z lidokainom, ki je v svetu najpogosteje uporabljen lokalni enastetik. Dokazali so, da so si molekule med seboj zelo podobne ter delujejo na enakem principu, z blokado določenih natrijevih kanalov. Ob tem so ugotovili tudi, da je naravna sestavina 2-heptanon manj toksična, kot pogosto uporabljen lidokain ter ima zaradi tega velik potencial pri uporabi v zdravstvene namene.
Raziskovalci so odkritje tudi patentirali.
Publikacija:
"The bite of the honeybee: 2-heptanone secreted from honeybee mandibles during a bite acts as a local anesthetic in insects and mammals", avtorjev Alexandros Papachristoforou, Alexia Kagiava, Chrisovalantis Papaefthimiou, Aikaterini Termentzi, Nikolas Fokialakis, Alexios-Leandros Skaltsounis, Max Watkins, Gérard Arnold, George Theophilidis. PLoS ONE 7(10): e47432. doi:10.1371/journal.pone.0047432