Sibirska tigrica Vita iz ZOO Ljubljana ima novega partnerja
(03.05.2021) V ivalskem vrtu Ljubljana smo se te dni razveselili novega samca sibirskega tigra, ki je na posebni naravovarstveni misiji. Upamo, da se bosta s tigrico Vito dobro razumela in se uspeno parila.
Botsman, Pootsman, Bos
Novi samec se je skotil 7. maja 2011 v moskovskem ivalskem vrtu, po letu in pol pa je novo domovanje dobil v ZOO Talin v Estoniji, kjer je s samico sobival do konca leta 2018. Tako kot Vita in Vito v ZOO Ljubljana, tudi onadva nikoli nista imela mladičev.
Novi samec Bos je 200 kg težak sibirski tiger, ki bo 7. maja dopolnil 10 let
200-kilogramski samec, ki bo 7. maja dopolnil 10 let, v rojstnem listu nosi ime Botsman, Estonci pa so ga klicali Pootsman, kar oboje pomeni »poveljnik krova oz. ef palube« in lepo sovpada tudi z njegovim naravovarstvenim potovanjem, saj zadnja tri leta gostuje v različnih ivalskih vrtovih. Pri nas mu bomo rekli kar kratko Bos ali ef.
Naravovarstveno popotovanje sibirskega tigra
Nadaljevanje dobrih genov, kot jih imata Bos in Vita, je ključno za ex situ ter in situ ohranitvene programe, zato so se pri Evropski zvezi ivalskih vrtov EAZA odločili, da pri tem poskusijo tudi z menjavo partnerjev. Samec je zato sedaj vključen v vzrejni program ogroenih ivalskih vrst tako, da se mu omogoča parjenje z različnimi samicami, kar se je e obrestovalo.
Najprej so ga konec leta 2018 začasno premestili v ZOO na Čekem, kjer se je pridruil samici Tanyi, ki je junija 2019 skotila tri mladiče. Ker so tigri samotarji in samci ne skrbijo za vzrejo mladičev, so ga konec leta 2019 premestili v ZOO Parco Natura Viva v Italiji k samici Luvi, kjer je Botsman ponovno postal oče trojčkov. Letos bo partner samici Viti iz ZOO Ljubljana, ki bo dopolnila 10 let in ima z izkuenim samcem bolje monosti za prvo leglo.
Nova ograda v ZOO Talin
Po postanku v ZOO Ljubljana se Botsman najverjetneje vrača v ivalski vrt v Talinu, kjer v času njegovega potovanja gradijo novo sodobno ogrado za sibirske tigre oziroma kompleks, imenovan Tigrova dolina. Tako kot v naravi, kjer tigri predstavljajo krovno vrsto, bo tudi v Tigrovi dolini predstavljen skupaj z mnogimi drugimi zavarovanimi vrstami daljnega vzhoda.
Spoznavanje novega okolja
Trenutno se Bos v ZOO Ljubljana spoznava z novimi oskrbniki in novim okoljem v zakulisju ene največjih ograd za tigre v Evropi, ki obsega 4.000 m2 naravnega gozda in je primerna za uspeno razmnoevanje te ogroene podvrste velikih mačk.
Čeprav je videti, da mu selitev ne povzroča teav in je ohranil tudi dober apetit, se bo na novo okolje sprva privajal stran od oči obiskovalcev. Strokovno osebje ZOO Ljubljana skrbno spremlja samico Vito, saj jo bomo novemu tigru prvič predstavili v njenem času parjenja.
ele nato bo samec na ogled tudi obiskovalcem, ki jih prosimo za strpnost in uvidevnost. Tako bomo Bosu dali čas, da se s čim manj stresa privadi novostim in sreča s tigrico Vito. O dogajanju vas bomo sproti obvečali v prihodnjih sporočilih, na spletni strani ZOO Ljubljana in na drubenih omrejih.
Z enim ciljem
Sibirski tiger Botsman je tako postal pomemben del vzrejnega programa Evropske zveze ivalskih vrtov in akvarijev EAZA, njegova pot pa povzema sodobna naravovarstvena prizadevanja za ohranitev zadnjih predstavnikov teh ranljivih velikanov.
Znotraj zveze je pomembno sodelovanje med ivalskimi vrtovi pri vzreji in raziskovanju ogroenih vrst, kar skupaj pripomore k njihovi ohranitvi v naravnem okolju. Tudi kolegi iz tujine ves čas spremljajo potovanje samca, zato boste v tujih medijih lahko zasledili objave o tigru Botsmanu, Pootsmanu oziroma Bosu.
Med nami poteka intenzivna izmenjava informacij in izkuenj z istim ciljem ohranitev te največje podvrste tigrov, ki jih je v divjini Rusije, Kitajske in Severne Koreje ostalo le e okoli 550, praktično edino pomembno in največjo gronjo pa jim e vedno predstavlja človek.
Spremljajte nas in seveda lepo vabljeni na obisk ZOO Ljubljana!