Določanje referenčnih vrednosti orangutana
(30.09.2013) Abaxis sodeluje pri tevilnih projektih za pomoč in začito divjih ivali. Tokrat objavljamo povzetek projekta za določanje referenčnih vrednostih pri orangutanih iz rezervata Nyaru Menteng Orngutan Reintroduction Center v Indoneziji.
Avtorji: Baerbel Koehler, dr. Meriam Sirupang, dr. Fransiska Sulistyo, dr. Agus Fahroni, dr. Agus Irwanto, dr. Maryos V. Tandang
Orangutani
Do dananjega dne sta preiveli le dve vrsti orangutana, obe sta kritično ogroeni:
- Bornejski orangutan (Pongo pygmaeus), ki se deli na severnozahodno populcijo (Pongo pygmaeus pygmaeus), vzhodno populacijo (Pongo pygmaeus morio) in jugozahodno populacijo (Pongo pygmaeus wurmbii)
- Sumatranski orangutan (Pongo abelii)
Ime orangutan izvira iz malajskih besed orang (človek) in hutan (gozd) in torej pomeni gozdnega človeka. V stoji je povprečna viina orangutana med 1,2 in 1,5 metra, teki so od 33 do 82 kg.
Samci dosegajo celo telesne tee do 110 kg ali več. Največji samci imajo razpon rok okoli 2 m. Njihove roke so dalje kot pri ostalih vrstah velikih opic, barva dlake pa je tipično rdečkasto-rjava, pri čemer ima sumatranski orangutan redkejo in svetlejo dlako.
Orangutani preivijo večino ivljenja na drevesih ter si dnevno izdelajo spalne vreče iz vej in listja. ivijo do 50 let, od svoje matere so odvisni do starosti 6 ali 8 let. Samice rodijo le vsakih 6 do 11 let ter imajo tako v svoji ivljenjski dobi le 4 ali 5 potomcev.
Prehrano orangutanov v 65-90 odstotkih predstavlja sadje. Bornejski orangutani jedo vsaj 317 raznovrstnih ivil, med drugim tudi mlado listje, poganjke, lubje, uelke, med in ptičja jajca. Pri iskanju hrane uporabljajo posebna orodja za brskanje insektov iz drevesnih votlin in nabiraje semen.
ivljenjski prostor orangutanov je močno ogroen zaradi ilegalnega poseka, miniranja, lova in nelegalne prodaje ter gozdnih poarov, ki jih zanetijo z namenom spreminjanja poganih območij v nasade oljnih palm zaradi zmeraj večjega povpraevanja mednarodnega trga po palminem olju, ki se uporablja v prehranski in kozmetični industriji ter kot biogorivo.
Orangutane tudi ubijajo za prehrano, matere z mladiči pa ubijejo, da lahko mladiče prodajo kot ljubljenčke. Mnogo mladih orangutanov kasneje pogine brez svojih mater. Za učenje teh sirot preivetja v naravi skrbi Borneo Orangutan Survival Fundation (BOS) s svojimi tevilnimi projekti za rehabilitacijo in ponoven izpust orangutanov v divjino.
Projekt določanja referenčnih vrednostih orangutanov
Smo zdravstvena ekipa centra Nyaru Menteng Orangutan Reintroduction Center, ki je pod okriljem fundacije BOS ter se nahaja v centralnem Borneu v Indoneziji. Trenutno skrbimo za priblino 600 orangutanov, ki so razporejeni po različnih oddelkih, kot so karantena, prehodna hia, otroka hia, gozdna ola ter petih rečnih otokov, kjer so ivali tik pred izpustom v naravo.
Na vsakem oddelku je zmeraj prisoten vsaj en veterinar. Naa klinika z laboratorijem se nahaja na oddelku karantene. Preden smo se opremili z Abaxis analizatorji je na laboratorij imel le monost hematolokih pregledov, resne teave pa nam je predstavljal biokemijski pregled vzorcev krvi. Morali smo jih namreč poiljati v komercialni laboratorij v centru mesta, ob tem pa smo rezultate preiskav čakali najmanj en dan.
To je bilo občutno preveč za urgentne paciente. Odkar uporabljamo Abaxis imamo hitreje in natančneje rezultate kot kadarkoli prej. Z uporabo Abaxis HM5 in VetScan VS2 drimo v rokah rezultate kompletne krvne slike in biokemijskih preiskav v le nekaj minutah. Lahko se tudi odločamo za uporabo primernih biokemijskih profilov glede na posameznega pacienta, najraje pa uporabljamo Comprehensive Diagnostic Profile (ALB, AP, ALT, AMY, BUN, Ca, PHOS, CREA, GLU, Na, K, TBIL, TP, GLOB), saj vsebuje vse potrebne parametre. VetScan VS2 nam izjemno koristi v laboratoriju, predvsem v urgentnih primerih.
Noveji Abaxis proizvod, analizator i-STAT1, je prav tako fantastičen pripomoček, ki nam zelo koristi. Je enostaven za uporabo in prenosen, zaradi česar ga lahko uporabljamo na terenu. Pri urgentnih pacientih, predvsem na enoti za intenzivno nego, tako ni več potrebe po poiljanju vzorcev do laboratorija, osnovne krvne preiskave lahko opravimo kar neposredno v nekaj minutah.
Zares enostaven in enkraten pripomoček. Reagentne kartue lahko dolgo shranjujemo v hladilniku ali jih imamo 14 dni kar na sobni temperaturi. Navadno uporabljamo i-STAT1 profila Chem8+ (Hct, Hgb, BUN, Crea, iCa, Glu, Cl, Na, K, tCO2, anionska vrzel) in EC8+ (Hct, Hgb, BUN, Glu, Cl, Na, K, pH, pCO2, HCO3, tCO2, anionska vrzel, preseek baz).
V centru se srečujemo tudi s teavo različnih lokacij. Po vsakem odvzemu vzorcev krvi orangutanov bi jih morali prenesti do laboratorija za celoten pregled. Od otroke hie je laboratorij oddaljen okoli 2 km, ostali oddelki pa so e dlje.
Tako je za transport potrebnega kar nekaj časa, med tem pa lahko pride tudi do sprememb ali pokodb vzorcev. S pomočjo i-STAT1 analizatorja lahko sedaj pregledamo vzorec kar na terenu, ker je izjemnega pomena.
Ta mesec imamo dva nova orangutana, ki smo jih prejeli s programom odvzema pri nelegalnih lastnikih. Standarden postopek pri nas je, da je vsak nov orangutan najprej sprejet v karanteno.
Pri teh tudi zmeraj opravimo vse osnovne rutinske teste, kot so fizični pregled in pregled krvnih parametrov. Ponovno nam je v tem primeru i-STAT1 izjemno koristil. Rutinske preiskave pri novih ivalih lahko z njim opravimo hitreje in učinkoviteje.
Abaxis proizvodi so v veliko pomoč naemu delu in delu BOS fundacije. V februarju 2010 nas je obiskala tudi ga. Baerbel Koehler, vodja poslovnega razvoja Evropske enote Abaxis, ki nam je veliko svetovala in nam pomagala na terenu. Uspelo ji je tudi poenostaviti carinske postopke, ki so nam v preteklosti pogosto delali teave ter smo zaradi njih velikokrat izgubili različne proizvode.
Referenčne vrednosti, ki so jih določili v centru Nyaru Menteng s fundacijo BOS ob uporabi analizatorja Abaxis i-STAT1
Za dodatne informacije o Borneo Orangutan Survival Fundation in njihovem delu lahko običete njihovo uradno spletno stran na povezavi http://orangutan.or.id/. Za dodatne informacije o uporabljenih analizatorjih Abaxis za napredno veterinarsko diagnostiko pa lahko običete spletno stran proizvajalca na www.abaxis.com ali kontaktirate lokalno zastopnitvo za Slovenijo in Hrvako preko info@felivet.si ali na 040 887 803.