Naraven način premagovanja znakov stresa in tesnobe pri psih in mačkah
(11.12.2017) S feromoni spročeno in brez stresa v prazničnem času!
Decembrski čas je čas praznikov, čas okraevanja in druenja. Čeprav ga mnogi izmed nas pričakamo z navduenjem, pa nai psi in mačke nad prazničnim obdobjem niso vedno navdueni. Pravzaprav spremembe v okolju, glasni zvoki in obiski naim ljubljencem lahko povzročijo stres in tesnobo.
Dokazano je, da se v več kot 80% populacije domačih ljubljencev, lahko pojavi strah pred glasnim pokanjem. Zelo pomembno je, da se lastniki takih ivali na njihovo tesnobo pravilno odzovejo. Da ivali ne tolaijo, boajo ali kregajo.
Vsekakor se je znakom stresa in tesnobe priporočljivo pravočasno posvetiti, da se le ti ne razvijejo v resne vedenjske motnje kasneje v ivljenju psa ali mačke.
Uporaba sintetičnih feromonov ter upotevanje nekaterih vedenjskih vzorcev ivali, lastnikom psov in mačk uspeno pomaga kontrolirati pojav tesnobe in stresa.
Kako se kaejo znaki tesnobe in stresa pri ivalih?
Odvisno od značaja ivali ter situacije, v kateri se znajdejo, psi in mačke izraajo različne znake tesnobe in stresa. Najpogosteje se znaki pokaejo kot:
- Tresenje
- Postopanje
- Iskanje lastnikove bliine
- Oblizovanje ali povečano slinjenje
- Skrivanje
- Izguba apetita
- Pretirano oglaanje
- Praskanje
- Panika
Kaj storiti, da bodo psi in mačke v prazničnem času brezskrbni in zadovoljni?
Pes ali mačka naj imata stalen dostop do prostora, kjer se počutijo varno (kletka, koara, prostor pod mizo, posteljo )
- Ne kaemo svojega nelagodja, strahu
- ivali ne namenjamo dodatne pozornosti in je tudi ne kaznujemo
- Prilagodimo urnik sprehodov in na dalji sprehod odidemo v urah, ko je verjetnost pokanja manja
- Zagrnemo zaveze ali spustimo roloje
- Prigemo radio ali televizor (enakomerni, pomirjujoči ritmi)
- Preusmerimo pozornost ivali na igro, trikce, najljubo igračo ali priboljek
- Uporabimo električni razprilec s feromoni, namestimo ga čim blije leiču ali skrivaliču oz. prostoru, kjer pes ali mačka preivita največ časa
Pravočasna uporaba sintetičnih feromonov lahko omili tesnobo ter odziv vaega psa ali mačke na glasne zvoke in vam pomaga prebroditi stresno praznično obdobje. Feromoni se postopoma spročajo v zrak in ustvarjajo domač občutek varnosti, udobja in umirjenosti ter zmanjajo znake tesnobe in stresa.
Kaj so feromoni?
Feromoni so ''kemični signali'', ki jih osebki iste vrste uporabljajo za izmenjavo informacij in povzročijo značilne, podzavestne vedenjske in čustvene spremembe.
Feromoni imajo pomembno vlogo pri:
- gonitvi (spolni feromoni, najbolj poznani, psica z njimi privablja samce)
- označevanju teritorija
- vzdrevanju odnosov v skupini ivali
- čustveni stabilizaciji ivali
- opozarjanju na nevarnost
- utrditvi vezi med mladiči in psico
Izločajo jih različne leze in so prisotni v urinu, iztrebkih, slini. ival jih zazna preko posebnega vomeronazalnega organa, ki lei na nebu med nosno in ustno votlino. Zaznavanje feromonov navadno opazimo kot drgetanje ustnic, ko ival med vohljanjem dvigne glavo, priviha ustnico in ''pumpa'' zrak.
Sintetični feromoni posnemajo naravne feromone, ki jih doječa psica oddaja iz leba mlečne leze in jih mladiči poveejo z varnostjo, udobjem in materino toplino oz. gre za obrazne feromone, ki jih mačka z drgnjenjem strani obraza ob predmete odlaga na povrine in zaznamuje svoj teritorij.
Učinek teh feromonov se ohrani tudi v odrasli dobi in tako se sintetične feromone lahko s pridom uporablja pri odpravljanju tesnobe in strahu pri psih in mačkah v stresnih situacijah. Prisotnost feromonov da ivali občutek varnosti, udobja in umirjenosti.
Nadvse pomembna je pravočasna uporaba, saj traja kak teden ali dva, da se v zraku nabere zadostna koncentracija feromonov. Navadno se jih namesti v prostor, kjer ival preivi največ časa oz., kjer ival najraje počiva.
Kdaj je priporočljiva uporaba sintetičnih feromonov?
Sintetične feromone je priporočljivo uporabiti v vsaki situaciji, ki je za psa ali mačko nepoznana ali stresna. Predvsem pa se uporaba priporoča v naslednjih situacijah:
- Ob prihodu pasjega ali mačjega mladička v nov dom
- Ob socializaciji mladega psa
- Ob privajanju na kletko ali boks
- Ko pes ali mačka ostane sama doma
- Ob vonji z avtomobilom ali na potovanjih
- Ob selitvi
- Ob prihodu novega druinskega člana ali nove ivali
- Ob pokanju petard, ognjemetov, ob nevihtah
- V zavetičih, hospitalih, veterinarskih ambulantah
Feromoni so na voljo v različnih pakiranjih
Adaptil/Feliway električni razprilec
Namestimo ga v električno vtičnico v prostoru, kjer se pes ali mačka najraje zadruje. Zadostuje za priblino 70 kvadratov in za do 4 tedne uporabe. Razprilec naj bo vključen ves čas.
Priporočena je uporaba ob prihodu mladička v nov dom, za umiritev več psov v enem
domu, med sezono pokanja petard in ognjemetov
![]() |
![]() |
Adaptil/Feliway polnilo
Polnilo je namenjeno uporabi samo z električnim razprilcem Adaptil ali Feliway in ga zamenjamo na priblino 4 tedne. Vsaj enkrat letno je priporočljivo zamenjati celoten električni razprilec.
Adaptil/Feliway sprej
Priročen je za kratkotrajno uporabo na potovanjih. Učinek traja 4 do 5 ur. Poprite ga lahko na pasje leiče, v boks, avto, na rutko. Nikoli ne prite po ivali!
![]() |
![]() |
Adaptil ovratnica
Na voljo je v dveh velikostih. Priročna je v situacijah stran od doma, na potovanjih ali na vsakodnevnih sprehodih. Namestite jo tesno okrog vratu, saj telesna toplota zagotavlja enakomerno spročanje feromonov. Učinek traja do 4 tedne.
Sintetični feromoni so vrstno specifični in ne povzročajo sedacije.
S posnemanjem signala udobja in varnosti, sintetični feromoni ADAPTIL in FELIWAY pomagajo omiliti s strahom in stresom povezane znake pri mladičih in odraslih psih in mačkah ter omogočajo hitreje prilagajanje na nepoznano okolje ali situacije.
Prazniki bodo vsekakor lepi, če jih boste spročeno in brez skrbi lahko preiveli v drubi svojih ljubljencev in druine. Srečno!
Za več informacij ter posebno decembrsko ponudbo feromonov, se na nas lahko obrnete na brezplačni telefonski tevilki 080 13 15 ali po emajlu info@vet4you.com.