Uporaba zunanjih seskovih barier pri presuevanju krav molznic
(22.05.2023) Doba presuitve je ključno obdobje za vzdrevanje zdravstvenega stanja vimena pri kravah molznicah. V tem obdobju se vimenski parenhim regenerira in vime se pripravi na novo laktacijo.
Avtor prispevka: Rok Marzel, DVM, spec. bujatrike
Doba presuitve je ključno obdobje za vzdrevanje zdravstvenega stanja vimena pri kravah molznicah. V tem obdobju se vimenski parenhim regenerira in vime se pripravi na novo laktacijo. Izkoristimo ga lahko tudi za zdravljenje e obstoječih, kroničnih okub oziroma sub-kliničnih mastitisov, hkrati pa moramo biti zelo pozorni na nastanek novih okub, ki so najpogosteje ravno preko dobe presuitve.
DOBA PRESUITVE
Za optimalno regeneracijo leznega tkiva v vimenu bi morale biti krave presuene med 45 in 60 dni. V tem času se lahko v popolnosti izpeljejo vse faze dobe presuitve:
- Faza involucije se začne v trenutku, ko se kravo neha molzti. Zaradi zastajanja mleka v mlečni cisterni, kanalih in alveolah se zmanja sekrecija mleka, kar privede do regresije sekretornega tkiva, nakopičeno mleko pa se počasi resorbira. V seskovem kanalu se ustvari keratinski čep, ki zapre seskov kanal. Pri molznicah z visoko mlečnostjo se nastanek keratinskega čepa zamakne oziroma se ta sploh ne ustvari. Dolina faze involucije je odvisna od količine mleka ob presuitvi, zaključila naj bi se znotraj 21 dni po presuitvi.
- Faza mirovanja se začne, ko je faza involucije zaključena. Ta faza je odvisna od doline celotne dobe presuitve in naj bi bila dolga vsaj 14 dni. Gre za fazo rehabilitacije vimena, ki omogoči maksimalno prirejo mleka. Skrajevanje te faze lahko negativno vpliva na prirejo mleka v naslednji laktaciji. V praksi pogosto vidimo, da zaradi krajanja skupne doline presuene dobe faza mirovanja pogosto izostane.
- Faza kolostrogeneze se začne z nastajanjem kolostruma oziroma mleziva v vimenu. Ta se začne počasi ustvarjati e okoli 5 tednov pred telitvijo, najbolj intenzivno pa v zadnjih 14 dneh. To obdobje imenujemo faza kolostrogeneze. V tem obdobju postane vime ponovno aktivno, napolni se z mlezivom, ob večjem edemu in napolnjenosti vimena lahko to mlezivo tudi izteka.
Monost za nastanek novih okub vimena je v fazi mirovanja majhna, ravno nasprotno pa sta fazi involucije in kolostrogeneze obdobji z visokim tveganjem za nastanek novih okub. Dovzetnost za nove okube v presueni dobi je 10x večja kot preko laktacije. Največ novih okub nastane takoj po presuitvi ter med prehodom presuene dobe v laktacijo (okoli telitve).
Slika 1: Dobo presušitve delimo v 3 faze, in sicer fazo involucije, fazo mirovanja ter fazo kolostrogeneze. Največ novih okužb vimena nastane takoj po presušitvi ter med prehodom presušene dobe v laktacijo.
TERAPIJA OB PRESUITVI
Terapija ob presuitvi mora biti izvedena takoj po zadnji moli ter ob upotevanju striktnih higienskih ukrepov, kot je razkuevanje konic seskov pred aplikacijo pripravkov ter uporaba začitnih rokavic. Za preprečevanje novih okub se večina rejcev posluuje uporabe dolgo delujočih antibiotikov ob presuitvi (tube za presuitev). Antibiotiki dobro začitijo vime pred novimi okubami preko faze involucije, medtem ko se njihova prisotnost v vimenu zmanja pod stopnjo začite v fazi kolostrogeneze. V smislu preudarne rabe antibiotikov je njihova uporaba za presuevanje pri kravah z zdravim vimenom v tevilnih dravah omejena, takne smernice lahko sčasoma pričakujemo tudi v Sloveniji. Zaradi nezačitenosti vimena v fazi kolostrogeneze ter zmanjevanja uporabe antibiotikov se tevilni rejci e posluujejo uporabe seskovih čepov, ki se jih aplicira v seskov kanal. Lahko se jih uporablja kot samostojne pripravke ali v kombinaciji z dolgo delujočimi antibiotiki. Ti notranji seskovi čepi delujejo kot inertne fizične bariere v seskovi cisterni, s čimer preprečujejo prehod bakterij iz zunanjega okolja v vime preko celotne dobe presuitve.
ZUNANJE SESKOVE BARIERE
Pred novimi okubami vimena lahko krave začitimo tudi z uporabo zunanjih sredstev za zaporo seskovega kanala oziroma zunanjih seskovih barier. Gre za umetne polimere, ki jih nanesemo na sesek s pomakanjem (Slika 2). Zunanje seskove bariere nimajo dolgotrajnega delovanja, vendar nudijo dobro začito dokler so seski pokriti z začitnim filmom. Obstojnost take bariere je odvisna od količine mleka pred presuitvijo ter načina reje oziroma namestitve presuenih krav.
Slika 2: Uporaba zunanjih seskovih čepov (Ubera dry® Inovet)
Predvideva se, da obstanejo na sesku nekaj dni do enega tedna, na vsak način pa dlje kot običajna razkuila za krave po moli, kar je lahko ravno dovolj, da preprečimo nastanek novih okub v prvih dneh po presuitvi. Zunanje seskove bariere preprečujejo iztekanje mleka iz polnega vimena po presuitvi, na ta način preprečujejo vnos bakterij skozi seskov kanal, e posebej, če so ivali nastanjene v slabih higienskih razmerah. Z začito seska preprečujejo tudi nalete muh, ki se prehranjujejo z iztekajočim mlekom in tako preko kapljic mleka na konici seska prenaajo povzročitelje mastitisa. Zunanje seskove bariere ne vplivajo na karenco, z njimi ne posegamo v seskov kanal, s čimer zmanjamo monost pokodb, predvsem pa vnos novih bakterij ob nezadostnem razkuevanju pred aplikacijo oziroma ob nehigienski aplikaciji tub.
UPORABA ZUNANJIH SESKOVIH BARIER
Uporaba zunanjih seskovih barier se predlaga za rejce, ki e ne uporabljajo terapije ob presuitvi, medtem ko se pri rejcih, ki e imajo ustaljeno rutino presuevanja svetuje kot dodatna začita pred novimi okubami. Sredstva, ki ustvarijo zunanjo seskovo bariero se lahko dobro kombinirajo z uporabo dolgo delujočih antibiotikov. Ti sicer preprečujejo nove okube z zaviranjem rasti bakterij, vendar ne vplivajo na zaprtje seskovega kanala. To pomeni, da lahko bakterije e vedno preidejo v vime skozi odprt seskov kanal in tako potencialno povzročijo okubo.
Z uporabo zunanje seskove bariere lahko fizično zapremo seskov kanal in tako dodatno začitimo vime. Zunanje seskove bariere lahko dobro kombiniramo tudi s seskovimi čepi, ki jih apliciramo v seskov kanal. Ti namreč potrebujejo nekaj časa, da se na podlagi telesne temperature ivali razporedijo po seskovem kanalu in tako ustvarijo čep, ki dokončno zapre seskov kanal. V tem obdobju lahko z uporabo zunanje seskove bariere nudimo primerno začito pred novimi okubami.
Dodatna monost za uporabo zunanjih seskovih barier obstaja pri telicah, e posebej tistih, ki jih rejci e pred telitvijo navajajo na molziče oziroma molznega robota. Teave z zdravstvenim stanjem vimena pri telicah so najpogosteje povezane z okubami vimena v fazi kolostrogeneze. Z uporabo zunanjih seskovih barier v obdobju pred telitvijo bi lahko tako dobro začitili telice pred novimi okubami vimena.
AKTUALNE RAZISKAVE O UPORABI ZUNANJIH SESKOVIH BARIER
Zaenkrat obstaja malo raziskav o uporabi zunanjih seskovih barier. Ena objavljena tudija je na modelih gumijastih seskov preverjala delovanje različnih zunanjih seskovih barier na preprečevanje okub vimena z najbolj pogostimi bakterijami, kot so E. coli, Strep. uberis in Staph. aureus. Ugotovili so, da ob prisotnosti začitnega filma na sesku, zunanje seskove bariere tvorijo dobro začito pred omenjenimi bakterijami. Med različnimi pripravki se je najbolje odrezal Ubera dry® (Slika 3).
ZAKLJUČEK
Zdravo vime je ključnega pomena v rejah, kjer je prireja mleka primarnega pomena. Preverjanje delovanja rutinskih postopkov ter uvajanje novosti v smislu izboljanja zdravstvenega stanja vimena je vedno dobrodolo. Uporaba zunanjih seskovih barier je lahko korak v pravo smer v tevilnih rejah, kjer se spopadajo z visokim deleem novih okub vimena v času presuitve, v rejah kjer se presuuje ivali z visoko mlečnostjo in je iztekanje mleka po presuitvi pogost pojav ter v primerih, ko se ne uspe zagotoviti optimalnega bivalnega okolja za presuene krave. Smiselna je tudi v ekolokih rejah, kjer se e sedaj redkeje posluujejo uporabe antibiotikov ob presuitvi, dodatno pa bo pridobila na pomenu, ko splona uporaba dolgo delujočih antibiotikov za presuevanje več ne bo dovoljena.