Pomen elektrolitskega ravnovesja v organizmu govedi
(30.06.2015) Minerali so najbolj pomembni sestavni del pri vseh biolokih funkcijah v organizmu ivali, zaradi česar je nujnega pomena, da se v telesu nenehno ohranja fizioloko elektrolitsko ravnovesje!
Minerali so najbolj pomembni sestavni del pri vseh biolokih funkcijah
Minerali so bolj pomembni sestavni del pri vseh biolokih funkcijah v organizmu ivali, kot katera koli druga hranila. Te funkcije vključujejo:
- pravilna razporeditev genetskega materiala
- uravnoteeni encimski sistemi v celicah
- osmotsko ravnoteje
- razstrupljanje
- kislinsko-bazično ravnovesje
- pravilna struktura tkiv
Natrij, kalij, klor, veplo in bikarbonati
Natrij, kalij, klor, veplo in bikarbonati tvorijo ione, ki so ali kationi (+) ali anioni (-). Enačba tvori ravnovesje prehranskih elektrolitov, upravljanje ravnovesja prehranskih elektrolitov pa je ključni dejavnik pri maksimiranju zmogljivosti v proizvodno »omejenem« okolju in jih je potrebno optimalno regulirati.
Kislinsko-bazno ravnovesje
Vzdrevanje kislinsko-bazičnega ravnovesja je bistvenega pomena za ivljenje. Encimski sistemi, presnovne funkcije in optimalno delovanje organizma so odvisni od ravnovesja elektrolitov. pH krvi se vzdruje v območju 7,3-7,5 omogočeno z varovalnim puferskim sistemom, ki temelji predvsem na HCO3 - (bikarbonatni ion). Zasoplo dihanje je pomembna reakcija organizma v prizadevanjih, da se ohladi z izhlapevanjem zaradi izgube vode iz pljuč. Posledica je presnovna alkaloza zaradi hitre izgube CO2. Poveča se eja pri ivali, izloči se več urina in z njim ključni elektroliti. Zatorej je nujno neprestano nadomečanje natrija, kalija in bikarbonata.
Če govedo v vročini nima monosti senčnega prostora, se poveča izguba kalija preko koe za 500%. Izgubo kalija preko koe in izgubo natrija iz urina, skupaj z njunim znianim vnosom v suhi snovi, vodijo do občutno znianega ravnovesja elektrolitov.
Povečanje skupnega prehranskega vnosa elektrolitov z nadomečanjem natrija in kalija, izbolja povprečno dnevno pridobivanja tee pri mladem govedu.
Voda je najpomembneje hranilo za govedo. Vročinski stres poveča porabo vode za najmanj petkrat od normalnih potreb v zmernih vremenskih razmerah.
Dalja izpostavljenost ivali vročinskemu stresu upočasni imunski odgovor organizma. Poviane vrednosti kortikosteroidov v krvi zmanjajo aktivnost in tevilo limfocitov v krvi.
ELECTROSOL ORAL in ELECTROMIX WS praek
Sta dobro uravnoteena kombinacija dekstroze in elektrolitov, ki hitro in učinkovito vzpostavita normalno stanje elektrolitov in izgubljenih tekočin ter odpravita kislinsko-bazno neravnovesje. Dekstroza in glicin zagotavljata energijo in povečujeta absorpcijo natrija v črevesju.
- Hitro nadomesti izgubljene elektrolite.
- Odpravi kislinsko bazno neravnovesje.
- Preventiva pri dehidraciji.
- Pomoč pri hitrejem okrevanju dehidriranih ivali po driski.
ELECTROMIX WS je vodotopni praek v pakiranju 100gr namenjen za uporabo pri prevekovalcih, perutnini in praičih.
Sestava na 1 g:
Dekstroza 558 mg, natrijev klorid 108 mg, glicin 80 mg, natrijev di-hidrogen fosfat 50 mg, kalijev klorid 40 mg, citronska kislina 8 mg, holin klorid 2,5 mg, natrijev citrat 2 mg.
Uporaba: Raztopiti v pitni vodi.
Teleta, govedo, koze, ovce in praiči: 2x dnevno 40 g na 1 liter vode za pitje 2-4 dni.
Perutnina: 1 kg na 1000- 1500 litrov pitne vode pitne vode 2-4 dni.
ELECTROSOL ORAL v pakiranju 1 liter je namenjen za uporabo pri prevekovalcih, perutnini in praičih. Odmerja se preprosto in sicer vmean v pitno vodo.
Teleta, govedo, koze, ovce in praiči: dvakrat na dan 50 ml/ 1liter pitne vode 2-4 dni.
Perutnina: 1 liter na 750 do 1000 litrov pitne vode 2-4 dni.
Proizvajalec: Interchemie werken "De Adelaar" BV, Nizozemska
Zastopnik: Melisa Veterina d.o.o.
Za dodatne informacije običite spletno trgovino www.melisasi.si ali kontaktirajte zastopnico na 031 398 609 (Alenka) oziroma na elektronski naslov [email protected]