Alergije in prehransko pogojene teave pri psih 1.del
(24.01.2017) Priblino 10% vseh primerov alergij, ki se pojavljajo pri psih so alergije na hrano (1).
Najpogosteji alergeni zastopani v hrani psov so: penica, govedina, mlečni izdelki, perutnina, soja in jajca. Psi velikokrat razvijejo intoleranco oz. alergijo na določeno vrsto hrane, če jo uivajo dalje obdobje; dan za dnem, iz leta v leto.
Priporočljiva je čim bolj raznolika zastopanost mesa na jedilniku; tako lahko pes dobi nekajkrat tedensko kunca, divjačino, raco, jagnjetino ipd.
Večja, ko je raznolikost ivil manj je monosti, da se razvije intoleranca na hrano. Mnogim psom predstavljajo surovi goveji vampi pravo poslastico ki jo nekajkrat tedensko lahko ponudimo, kot popestritev jedilnika.
V primeru, ko ugotavljamo katera je tista vrsta hrane oz. alergen na katerega je na kua intoleranten se posluimo izločevalne diete. Torej sestavimo psu jedilnik na način, da vsebuje samo eno vrsto beljakovine (npr. kunca) tako imenovano monoproteinsko dieto. Običajno traja izločevalna dieta najmanj dva do tri mesece. Če se le-ta obnese in jo pes dobro prenaa lahko postopno dodajamo druge vrste beljakovin.
Ko smo e ugotovili, da je na kua alergičen na določen alergen v hrani se le tega izogibamo, to pomeni, da na jedilniku ne sme biti niti griljaja hrane na katero je pes alergičen.
Surova hrana, surova beljakovina PRAVI ODGOVOR OB ALERGIJAH
Ker je struktura beljakovin v surovem mesu drugačna od kuhane ali predelane beljakovine se velikokrat zgodi, da psi z znanimi alergijami na določeno beljakovino popolnoma normalno prebavijo isto beljakovino v surovem stanju. Torej bioloko primerna hrana surova dieta je velikokrat edina reitev za psa z alergijami na hrano.
V kolikor ima pes alergijo na eno od sestavin obroka, le-to spremljajo simptomi, kot so:
- Prebavne motnje (napihnjenost, driska, bruhanje)
- Razdraena in srbeča koa
- Rdeče in razdraene oči
- Izcedek iz nosu
- Vnetje ues
- Razdraeno in srbeče področje ap (zlasti med blazinicami)
Zobne obloge, bolezni dlesni in slab zadah
Lepljiva prevleka iz bakterij t.i. zobni plak oz. biofilm nastaja zaradi neprimerne hrane (krobnati ogljikovi hidrati) in pomanjkanja ustrezne higiene ustne votline psa. Plak oz. biofilm posega v zobno sklenino, posledično se razvije bolezen obzobnih tkiv (dlesni) in nalaganje zobnih oblog. Oboje spremlja zelo neprijeten zadah iz gobca psa.
Sestava in tekstura hrane lahko neposredno vplivata na ustno okolje z vplivom na celovitost tkiva, s spremembo metabolizma mikroflore, ki tvori zobne obloge, s spodbujanjem slinjenja, kot tudi s čičenjem zobne povrine, s primernim kontaktom ob večenju.
Več tudij je pokazalo, da se pri ivalih, hranjenih z mehko hrano zobni plak razvije hitreje in v večji meri, kot pri ivalih hranjenih z vlaknasto, predvsem surovo hrano (2,3). Prav tako je hranjenje ivali z briketirano hrano v primerjavi s hranjenjem z mokro hrano, doseglo zelo podobne rezultate. Vzrok za to naj bi bila predvsem sestava briketov, ki se drobijo takoj ob stiku z zobno ploskvijo. Hranjenje s surovo hrano spodbuja večenje zaradi same oblike in konsistence hrane, kar zagotavlja dober stik z večino zobne povrine in tako učinkovito mehanično čičenje zobnih oblog.
Zdravje se začne v gobčku
Enako, kot pri ljudeh, je tudi pri psih močna povezava z bolezenskimi stanji kot npr. bolezni srca s slabim zdravjem ustne votline. Natančneje, bolezni ustne votline lahko potencialno ogrozijo glavne organe vaega psa srce, jetra, pljuča in celo ledvica (4,5). S hranjenjem psa s surovo hrano, ob kateri bo imel monost trgati in večiti mesnate dele, sočasno poskrbimo tudi za naravno čičenje njegovih zob. e 20 minut večenja, trganja in grizenja mesnatih kosti dnevno bo dovolj za ohranjanje primerne ustne higiene.
Primer psičke, mešanke maltežana in pritlikavega špica kaže stanje zobovja po 9 letih hranjenja z briketirano hrano (slika 1) in nato po dveh mesecih uživanja izključno surove hrane (slika 2)
Hranjenje, kot veleva narava
MONOPROTEINSKA SUROVA HRANA Country Hunter
Surova mesna hrana je najbolj naravna, primerna ustroju psa ter posledično vir zdravja in vitalnosti. Psi surovo hrano zlahka prebavijo in iz nje odlično črpajo hranilne snovi.
Principov hranjenja s surovo hrano je več. Z Natures Menu uravnoteeni surovimi obroki zagotovite psu dnevni vnos hranilnih snovi, ki jih potrebuje za zdravje, vitalnost in razvoj pri mladih ivalih.
Prehransko popolna in uporabniku prijazna linija surovih mesnih kock »nuggets« Country Hunter je primerna tudi za občutljive pse, ki jih pestijo alergije saj jo odlikuje:
- En vir beljakovin (MONOPROTEINSKA DIETA), odsotnost itaric
- Kombinacija naravnih sestavin brez konzervansov in umetnih dodatkov
- Vse sestavine so primerne za humano uivanje
- Superhrana z odlično bio-razpololjivostjo
Za dodatne informacije o izdelkih in naročila smo vam na voljo na telefonski tevilki (01) 200 66 66 ali elektronskem naslovu: [email protected], s svojim vpraanjem se lahko obrnete tudi na nao strokovno sodelavko Tanjo Kouh na telefonsko tevilko 040/47 47 29 ali elektronski naslov: [email protected].
Več o izdelkih Natures Menu si lahko preberete na nai spletni strani: www.naturesmenu.si
Viri:
- Paterson (1995) Food hypersensitivity in 20 dogs with skin and gastrointestinal signs. Journal of Small Animal Practice. Vol. 36 (12), pp.529-534
- Fagan, Edwards (2009) Influence of diet consistency on periodontal disease in captive carnivores, Zoological Society of San Diego, Dept. of Veterinarian Services
- Schlesinger DP, Joffe DJ. Raw food diets in companion animals: A critical review. Can Vet J 2001; 52; 50-54.
- Logan EI. Dietary influences on peridontal health in dogs and cats. Vet Clin Small Anim 2006; 36; 1385-1401.
- Watson ADJ. Diet and peridontal disease in dogs and cats. Aust Vet J 1994;71;313-318.