Viyo Recuperation za premagovanje teav z ječnostjo
(04.12.2013) Viyo Recuperation pomaga pri premagovanju teav z ječnostjo (palatibilnostjo) konvencionalnih in terapevtskih diet na varen in idealen način
Ječnost diet za mačke in pse pogosto predstavlja teavo tako ivalim kot njihovim lastnikom. To postane e večji problem, če mačka in psi potrebujejo zdravljenje s pomočjo terapevtskih diet, navadno zaradi teav z ledvicami, jetri ali srcem.
Zamenjava običajne diete s terapevtsko dieto je pogosto teavna in lahko povzroči tudi dodatne medicinske probleme.
e v tudiji iz leta 1984 sta Finco in Barsanti primerjala normalno dieto in dieto, ki je vsebovala zniano količino proteinov. Ugotovila sta, da je manje zauivanje diete, ki je vsebovala zniano vsebnost proteinov, zaradi slabe ječosti povzročilo delno anoreksijo ivali. V tudiji diete za mačke, ki je vsebovala neprebavljive komponente, da bi zniali gostoto kalorij v njen, je bilo ugotovljeno nije zauivanje take hrane.
Napredovanje v razvoju terapevtskih diet za mačke in pse, s katerimi lahko upravljamo z boleznijo, je e povečalo pomembnost ječosti. Specialne diete pogosto vsebujejo manj nutrientov, ki povečujejo palatibilnost, kot so mačobe, proteini in natrij. Zamenjava proteinov in mačob z vlakninami in ogljikovimi hidrati znia palatibilnost.
Kaj je palatibilnost (ječnost)?
Palatibilnost je stopnja sprejemljivosti diete za ivali, ki jo določa senzorni odziv ivali na specifične kemične in fizične karakteristike- vonj, okus in teksturo. Kombinacija vonja in okusa definira okusnost (3). Relativna pomembnost teh senzoričnih kvalitet, ki definirajo ječnost, se deloma razlikuje pri psih in mačkah. Pri psih je najpomembneji vonj, nato okus in najmanj pomembna tekstura.
Za mačke je najpomembneji vonj, nato tekstura, okus pa je manj pomemben. Oboji so izredno občutljivi na vonje in okuse, ki so povezani z mesom (4). Videz hrane je manj pomemben. Psi imajo receptorje za sladko, grenko in slano. Mačke ne preferirajo sladkega okusa, kot ga sicer večina sesalcev, kar pa za popolne mesojede ni presenetljivo.
Psi imajo najraje (od najbolj do najmanj zaelenega) govedino, svinjino, jagnjetino, perutnino in konjsko meso. Tudi oni imajo raje mesno dieto od visoko-proteinske brezmesne diete. Mačke imajo raje ribje meso od ostalega mesa in so zelo občutljive na majhne spremembe v dieti.
Če psom ponudimo nekaj različnih diet jih bodo povohali in se hitro odločili, katera jim je najbolj več. Vendar bodo občasno poskusili tudi druge diete, tudi če so eni izrazito naklonjeni.
Viyo Recuperation
Če je tista, ki so najprej izbrali veliko bolj palatibilna, se bodo hitro vrnili k njej (5). Na splono psi pobirajo hrano z zobmi, medtem ko mačke hrano povohajo in poskusijo preden se odločijo, katero bodo jedle, razen če je vonj ene hrane izrazito bolj privlačen (6). Mačke pobirajo hrano z jezikom, ne z zobmi.
Med tem ko jejo lahko mačke večkrat spremenijo svojo odločitev. Tako mačko kot psi pred zauitjem intenzivno ovohavajo nepoznano hrano (7), kar močno poveča pretok zraka preko olfaktorne sluznice (8).
Trenje, viskoznost in gladkost hrane ob kontaktu s povrino ust strokovnjaki pogosto imenujejo »občutek v ustih«. Mačobe in vlaga pozitivno vplivajo na občutek v ustih in na palatibilnost. Po pravilu je kozervirana hrana (75% vlage) bolj okusna od mehke-vlane hrane (30% vlage), ki je bolj palatibilna kot suha hrana (10% vlage) (9).
Mačoba tudi doprinese k pozitivnemu občutku v ustih in palatibilnost hrane, ki ima zniano količino mačob, je posledično slaba. Diete brez mačob v obliki gela s 50 do 60% vode so sprejemljive za mačke (10). Kot kae lahko zniamo vsebnost mačob, če ohranimo primerno teksturo diete.
Ali obstaja reitev za povečano zauivanje (terapevtskih) diet?
Viyo Recuperation je visoko palatibilna, tekoča, popolna nizkokalorična formula, ki pomaga ljubljenčkom, da brez teav preidejo z običajne hrane na terapevtsko dieto. Pomaga povečati palatibilnost nove diete in tudi preprečiti drisko. Lahko jo varno kombiniramo s katerokoli hrano. Za več informacij kontaktirajte Animalis d.o.o.!
Viri:
- Barsanti, J.A. and Finco D.R. Dietary Management of Chronic Renal Failure in Dogs. J.A.A.H.A., May/June 1985, Volume 21, pp. 371-375.
- Kienzle, E., Meyer H. and Schnieder R. Investigations on Palatability, Digestibility and Tolerance of Low Digestible Food Components in Cats. Journal of Nutrition, 1991, 121:S56-S57.
- Thomson, D.M.H. The meaning of flavour. In G.G. Birch, M.G. Lindley (Eds.) Developments in Food Flavours, pp. 1-21. London, Elsevier Applied Science, 1986.
- Stein, L.J. Chemosensory insights. Petfood Industry, September 2001, 4-6.
- Smith, J.C. et al. Fine-grained measures of dogs eating behavior in single-pan and two-pan tests. In L.M. Beidler et al. (Eds.) Neuroscience and Biobehavioral Reviews, Vol. 8 (2), pp. 243-251. Fayetteville, New York, ANKHO International, 1984.
- Hullar, I. et al. Factors influencing the food preferences of cats. J. Anim. Physiol. Anim. Nutr. (Berl) 85: 205-211, 2001.
- Bradshaw, J. and Thorne, C. Feeding behaviour. In C. Thorne (Ed.) Waltham Book of Dog and Cat Behaviour, pp. 115-129. Oxford, Pergamon Press, 1992.
- Vadurel, A. and Gogny M. Lodorat du chien: aspects physiologiques et facteurs de variation. (Sense of smell in dogs: physiological aspects and factors of variation.) Point Vét. 28 (181):1037-1044, 1997.
- Houpt, K.A. Domestic Animal Behavior, Iowa University Press, Ames, Iowa. 1991 p. 290.
- McDonald, M.L., Rogers, Q.R. and Morris, S.G. Role of Linoleate as an essential fatty acid for the cat independent of arachidonate synthesis. Journal of Nutrition, 1983, Volume 113, pp. 1422-1433.