Moja mačka in pes slabo jesta
(09.09.2013) Zavrnitev hrane, ki jo običajno opisujejo lastniki ivali, je rezultat prehranskih navad, ki so jih ivali pridobile od njihovih lastnikov.
»Moj pes obouje svojo hrano, nato naslednji dan enako hrano odklanja.«
»Moja mačka je slab jedec in jo je zelo teko nahraniti.«
Preden začnemo govoriti o tem, kako so nastale teave odklanjanja hrane, nekaj besed : včasih je zavračanje hrane znak bolezni. Če vaa ival običajno ni izbirčna in če sami niste ustvarili »izbirčne ivali«, potem je obisk veterinarja zaelen.
Poznajte svojo ival! Vedeti moramo, kaj so normalne prehranjevalne navade, normalno obnaanje ter izgled ivali. Kakrnokoli odstopanje od normalnega je lahko znak bolezni.
Mogoče je eden najpogostejih vzrokov za odklanjanje hrane napačno razumevanje lastnikov, da tudi ivali potrebujejo tako raznoliko hrano kot ljudje. Nekateri lastniki pozabljajo, da ljudje potrebujejo raznoliko prehrano, da si zagotovimo zauivanje prehransko uravnoteenih obrokov.
Kakovostna hrana za vae hine ljubljenčke pa vsebuje pravilno ravnovesje hranilnih snovi in je dovolj okusna. Ponujanje različne hrane naim ljubljenčkom spodbuja »obotavljanje in čakanje« ljubljenčkov.
ivali hrano odklonijo in čakajo, če jim bomo ponudili kaj boljega. Ko najdete hrano, ki je popolna in uravnoteena in jo vaa ival rada je, ostanite pri tej hrani. Če ival postane razvajen druinski član in ni več samo ljubljenček, je to lahko problem.
Če ljubljenček dobiva priboljke z mize in s tem zadovolji in potei lakoto, bo zavračal hrano, ki mu je namenjena, ali zauil le nekaj griljajev hrane, ki bi jo moral zauiti.
Nekateri psi nekaj dni z veseljem jejo neko vrsto hrane, nato pa nenadoma ta elja po hrani oslabi, jejo obotavljajoče ali več dni odklanjajo hrano. To zavračanje hrane je lahko lastna volja psa, da kontrolira vnos kalorij.
Ko ival zazna, da s tem ko poje svojo hrano osreči lastnika, hitro začne jesti, zato da bi ustregla lastniku. Včasih besede »priden« ali pohvala in naklonjenost, vzpodbudijo psa, da je, ker bi rad osrečil lastnika. Prenajedanje lahko kot pri človeku tudi pri psu povzroči občutek nelagodnosti. Da bi se pes znebil tega občutka, preneha jesti svojo hrano oz. je zelo malo.
Veliko lastnikov pove, da njihove ivali v vročem vremenu jedo manj. To ni nič nenavadnega. tudije so pokazale, da je splono pravilo, da psi pri dvigu T za 10 stopinj potrebujejo 7,5 % kalorij manj.
Prehranjevalnih navad mačk ne smemo pomotoma zamenjati z zavračanjem hrane. Večina mačk je občasnih jedk. Pojedo koček ali dva, odidejo od posode in se spet vrnejo. Redko jejo poreno. V določenih časovnih intervalih se redno vračajo po male prigrizke. Lastniki si ta način hranjenja občasno napačno razlagajo in mislijo, da mačke določene hrane ne marajo.
Veterinarji opisujejo nekatere ivali, kot "prehranska lahkomiselnost". Ne glede na to kako dobro so ivali rejene, si rade postreejo z ostanki hrane, smetmi. Če te pogosto najdejo, izgubijo zanimanje za svojo hrano. Navada, da jedo smeti in ostanke hrane, je lahko tudi nevarna, lahko privede do bruhanja ali driske ali vnosa onesnaene hrane in strupenih kemikalij.
Da bi to preprečili, moramo zagotoviti, da ljubljenček nima dostopa do smeti v hii, kleti ali garai. Prepričajte se, da imajo vai smetnjaki tesno prilegajoče pokrove. Za začito lastnih ivali in za začito ivali sosedov. Ne pustite, da bi ivali brskale po smeteh.
Če morate spremeniti prehrano vaega ljubljenčka zaradi zdravstvenih ali drugih razlogov, vam lahko prehod olaja Viyo recuparation. Prehod na novo prehrano je zelo olajan zaradi visoke palatibilnosti ter vsebnosti prebiotičnih vlaken (fruktooligosaharidi in inulin), kar pomaga preprečiti prehodne driske.
Viyo Recuperation, ki je izredno palatibilen, spodbuja zauivanje izbrane hrane pri mačkah in psih. Lahko ga kombiniramo s katerokoli dieto (suha hrana, konzervirana mokra hrana ali s sveim mesom), ne da bi to vplivalo na ravnoteje hranilnih snovi v obroku.
Za več informacij o proizvodu običite www.animalis.si ali www.viyorecuperation.com, nas pokličite na 051 429 093 ali nam piite na [email protected].