Aviarna influenca ali ptičja gripa: preventiva je nujnost
(10.01.2017) POTREBNA JE BUDNOST: Čim zgodneje odkritje potencialne kontaminacije je najbolje zagotovilo za uspeen boj z boleznijo. Zato je pomembno, da ponovno ojačamo ukrepe bioloke varnosti in preprečimo vstop bolezni na farmo.
PREVENTIVA
Da bi preprečili irjenje infekcije je potrebno upotevati in izvajati vse ukrepe bioloke začite. Pozitivne reje zapremo, transport perutnine je prepovedan. Objekti, infrastruktura, oprema vsi materiali, ki jih uporabljamo na perutninarski farmi morajo biti temeljito očičeni in razkueni. Uporabljajte pravilen in popoln protokol čičenja in razkuevanja!
V PRAKSI !?
Glede na to, da je moen prenos tudi preko zraka in s kontaktom z drugimi ivalmi in / ali ljudmi, je pomembno, da prepoznamo te vektorje in jih imamo pod kontrolo.
Preventivni ukrepi, ki jih moramo izvajati:
1. Preprečite vnos od zunaj: farme naj bodo popolnoma zaprte za zunanje osebe. Zagotovite čiste in umazane poti. Dobavitelji in obiskovalci morajo razkuiti kolesa na vozilih preden vstopijo na farmo. Farmo morajo zapustiti po umazani poti!
2. Na vhodu vsakega objekta postavite dezinfekcijsko kopel s sveo raztopino razkuila. Ne pozabite razkuiti obuval ob vsakem vstopu v objekt. Dezinfekcijske bariere so koristne le, če jih uporabljamo!
Uporabite KICKSTART ali VIROCID v 1 % raztopini, ki jo zamenjate na 2-3- dni.
3. Očistite in razkuite roke pred vstopom v objekt. Uporabite dekontaminacijsko milo za roke KENODERM in roke razkuite s KENOSEPTOM-G ali KENOSEPTOM- L. Seveda to velja tudi za obiskovalce, tudi za veterinarje.
4. Uporabljajte primerno in čisto obleko za vstop v objekt. Obiskovalci naj nosijo oblačila, ki jih dobijo na farmi. Uporabljajte drugo obleko za vsak objekt / oddelek kmetije, da preprečite irjenje kontaminacije. Pogosteje kot običajno perite obleke.
5. Psom, mačkam in drugim ivalim, tudi glodavcem, preprečite vstop v objekt! Psi in mačke so moni in nevarni vektor!
6. Razmiljajte preventivno in ostanite pozorni! Zelo hitro lahko naredimo napako! Če moramo uničiti jato, je prepozno!
Inficirane farme so podvrene strogi proceduri čičenja in razkuevanja:
Vse povrine je potrebno očistiti s penjenjem z močnim alkalnim čistilom, ki dobro prodira v umazanijo. Uporabite KENOSAN v 1,5 do 2 % koncentraciji. Če uporabljate penilec, ki je prikazan spodaj, ga naravnajte na t. 3.Upotevajte 30 minutni kontaktni čas. Nato temeljito sperite z vodo pod visokim pritiskom.
Po spiranju čistila z vsemi nečistočami je zelo pomembno, da se povrine posuijo. V objektu ne sme biti lu, ker bi te razredčile razkuilo in razkuevanje ne bi bilo učinkovito.
Tudi za nanos razkuila priporočamo, da uporabimo penilec. Penjenje razkuila omogoči dalji in bolji kontakt med razkuilom in povrino, poleg tega vidimo, na katere povrine smo nanesli razkuilo, in znia količino aerosola v zraku (varnost za respiratorne organe). Doziranje: 1%. Za objekt za perutnino s 1000 m2 talne povrine potrebujete +/- 7.5 L VIROCID-a. Ne spirajte, pustite, da se proizvod posui.
Pustite, da se objekt popolnoma posui. Očistite in razkuite tudi opremo, ki ste jo uporabljali za čičenje in razkuevanje, preden jo ponovno shranite. Očistite in razkuite obuvala in dezinfekcijsko kopel. Uporabljajte VIROCID ali KICKSTART v 1% koncentraciji v čisti dezinfekcijski kopeli.
PREGLED PROIZVODOV ZA PREPREČEVANJE IRJENJA VIRUSA AVIARNE INFLUENCE:
VIROCID dokazano deluje proti H5N1 -Aviarna influenca, v koncentraciji 0,25% !
Posvetujte se z nami glede razkuevanja transportnih sredstev pri temperaturah pod nič stopinj C.
Uradne zahteve večine javnih intitucij v primeru izbruha ptičje gripe:
1. Perutnina mora biti zaprta oz. preprečen mora biti kontakt z drugimi pticami.
2. Na vseh vhodih v objekte s perutnino in na kmetije mora biti dezinfekcijska kopel z registriranim razkuilom z dokazano učinkovitostjo.
3. Dostop do perutninarskih farm ali valilnic je prepovedan vsem osebam, ki ne delajo na farmah ali v valilnici. Za to je odgovoren lastnik. Ta prepoved ne velja za:
- osebje, ki je potrebno za normalno delovanje farme,
- za veterinarje,
- osebje javnih ustanov za zdravje ljudi in ivali in za osebje, ki dobi dovoljenje z njihove strani,
To osebje mora pred vstopom v objekt nositi primerna obuvala in obleko in mora izvajati vse potrebne ukrepe za preprečevanje irjenja virusa aviarne influence.
4. Odgovorno osebje mora voditi seznam obiskov z datumom in časom obiska, imenom in naslovom obiskovalca, registrsko tablico vozila, namenom obiska in z oznako, ali je ali ni vstopil v objekt / valilnico. Osebe morajo biti v register vpisane kronoloko. Vsak vpis v register mora biti podpisan in datiran s strani veterinarja.
Dodatne informacije in naročila proizvodov CID LINES za preprečevanje irjenja virusa aviarne influence:
Animalis, prehrana in zdravje ivali, d.o.o.01 242 55 30, 031 659 804
[email protected], www.animalis.si